statystyki

Spór o Trybunał Konstytucyjny: Kosztowna eskalacja napięcia

autor: Marek Chądzyński15.03.2016, 07:46; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:06
Trybunał konstytucyjny

Znaczna część energii naszej dyplomacji będzie szła na osłanianie tego, co się dzieje w sprawie TKźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Konflikt z Brukselą może utrudnić rządowi unijne rozmowy w kilku innych ważnych sprawach. Rząd zajęty tłumaczeniem, dlaczego dobrze postąpił w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, może mieć kłopoty, by bronić w Unii interesów Polski. Powody są dwa.

Znaczna część energii naszej dyplomacji będzie szła na osłanianie tego, co się dzieje w sprawie TK. Po drugie skonfliktowany z Komisją Europejską rząd będzie miał mniejszą siłę przebicia i skromniejsze polityczne możliwości zapobiegania rozwiązaniom, których skutki będą niekorzystne dla naszego kraju. Chodzi zarówno o utrącenie negatywnych dla nas inicjatyw powstających w samej Komisji Europejskiej, jak i możliwości ich blokowania na szczeblu Rady.

Poseł PiS Przemysław Czarnecki, wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych, pytany, czy spór nie odbije się na załatwianiu polskich spraw w UE, uspokaja. – Takie pytanie powinniśmy kierować do osób, które jeździły do Brukseli i podsycały ten konflikt. Nie wydaje mi się, by sprawa konfliktu wobec Trybunału w jakimś większym stopniu zagroziła naszym interesom w Brukseli. Mamy przesadzone wyobrażenia na temat wagi tego typu problemów. Podobny spór był we Włoszech i nie odbiło się to na pozycji Włoch – podkreśla parlamentarzysta.

Pracownicy delegowani

Komisja zaproponowała w zeszłym tygodniu projekt dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, który narzuca ich pracodawcom takie warunki ich zatrudniania, w tym płacowe, jakie dotyczą pracowników w danym kraju na podobnych stanowiskach. Jeśli ta propozycja wejdzie w życie w takim kształcie, polskie firmy stracą jedną ze swoich przewag konkurencyjnych. – Walczymy o wszystko. Przegranie bitwy oznacza uniemożliwienie konkurowania polskim firmom na rynku europejskim. Rocznie jako pracownicy delegowani pracuje 420 tys. osób. W wariancie optymistycznym pracę straci większość z nich, w pesymistycznym dojdą do tego zwolnienia w kraju, bo wiele firm nie będzie w stanie utrzymać się tylko z działalności w Polsce – ocenia Stefan Schwarz, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy. Rząd zdaje sobie sprawę ze skutków takiej regulacji i zapowiada przeciwdziałanie. Nie wiadomo jednak, na ile będzie w stanie to zrobić. – To ruch Niemiec i Francji wymierzony w Europę Środkową – zauważa Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Zapewne Polska będzie miała w tej sprawie poparcie regionu, kluczem do zablokowania inicjatywy Brukseli może być poparcie Wielkiej Brytanii. Jednak Londyn wcale się do tego nie kwapi.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Inspektor Pracy(2016-03-15 08:37) Zgłoś naruszenie 205

  Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ........Mamy raczej do czynienia z grupą oligarchów utrzymującymi swoje statusQwo niż z reprezentantami najwyższych wartości. .........To przez tych wykształciuchów Naród wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można ukraść ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tycm z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tym z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych mieli więcej niż 15 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem- nie mieli 25 lat pracy ogólem bo tak sobie zamarzył naćpany Donald... Na cóż więc ta banda wykształciuchów Trybunalskich zasłużyła? Co z art 12 ustawy POdmostowej która nie zalicza nadgodzin do stażu choć każdą absencje odlicza? .........Gdzie się to wykazuje na świadectwach pracy -dlaczego nie? Już nikt nie chce płacić składek ,już nikt nie chce ufać systemowi nadzorowanemu przez bandę oszustów ,każdy Kto może ucieka i to zostanie na pokolenia . Oni potrafią tylko niszczyć. .Jak by mimochodem na poparcie tych tez wypowiedział sie prof. Cezary Mech, były wiceminister finansów :......... Przejęcie 150 mld zł i wydłużenie wieku emerytalnego miało dewastujący wpływ na stabilność finansów publicznych, jak i efektywność mikroekonomiczną – uważa –........ Dodatkowo zostawiało ZUS z bilionowymi zobowiązaniami i zmieniało charakter składek z odłożonych oszczędności na daninę podatkową, powodując systemową ucieczkę przed oskładkowaniem i walkę grup o przywileje emerytalne, jak i „wyścig” państwa do podwyższania wieku" – dodaje ekonomista...................... - "Uważam, że taką decyzję, jak podwyższenie wieku emerytalnego, należy podejmować po konsultacjach społecznych, a nie z zaskoczenia jak w 2012 roku – mówi prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów "Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

  Odpowiedz
 • Rzepliński powinien odejść gdyby miał HONOR(2016-03-15 09:19) Zgłoś naruszenie 195

  Dla wielu Polaków nie ma sporu. Zarzewie i geneza konfliktu to Rzepliński, PO-PSL , którzy tworzyli Ustwę o TK i złamali Konstytucję RP w czerwcu 2015. Nikt nie poniósł odpowiedzialności. A to spowodowało wybuch konfliktu, Rzepliński narozrabiał , a chcą powiesić Kaczyńskiego, jak to robiły PO, TVN , GW przez ostatnie 8 lat.. Ale tu się zgina dziub pingwina. I pokazano im w październiku "gest Kozakiewicza". Więc wściekłość post-komuny i Sb-cji, oraz resortowych dzieci jest zrozumiała (to wszystko poszło w KOD i Nowoczesną). Gotowi są na każdą zdradę stanu i targowiczenie po obcych byle ich było na wierzchu. Polacy im tego nigdy nie zapomną jak i Magdalenki Bolkowi.

  Odpowiedz
 • Raka wycina sie jak najwcześniej(2016-03-15 10:03) Zgłoś naruszenie 175

  Z punktu medycznego wiadomo , że raka (dekomunizacja, lustracja) trzeba było wyciąć jak najwcześniej. Nie zrobiono tego,za to Bolek i część przekupnej S weszli w spółkę z Komuną i SB-cją. Efektem tego jest stworzony jeszcze za czasów Kiszczaka TK , dziś polityczny i upartyjniony aż do absurdu. Stary układ post i komunistyczny broni się przy pomocy KOD i unijnego lewactwa. Ale wbrew pozorom traci w Polsce coraz bardziej na znaczeniu. Nie można bowiem fałszem i zdradą polskości oraz omijaniem prawa chronić swoich zdobyczy materialnych (koryta) bo doprowadzi to do absurdu i patologii społecznych. Już doprowadziło.

  Odpowiedz
 • ?(2016-03-15 16:43) Zgłoś naruszenie 34

  Są trzy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez premier Beatę Szydło. Co zrobi z tym Ziobro?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dociekliwy(2016-03-15 18:23) Zgłoś naruszenie 12

  <<>> Ziobro mówi, że to orzeczenie a nie komunikat, jak chciałaby kancelaria premiera.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie