statystyki

Beata Szydło skierowała opinię komisji weneckiej do Sejmu

12.03.2016, 11:22; Aktualizacja: 12.03.2016, 13:06
Rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek

Rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek, PAP/Jacek Turczykźródło: PAP

Premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów "podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu" - powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Reklama


Reklama


Bochenek przedstawił stanowisko rządu wobec wydanej w piątek opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

"Jak sami państwo słyszeliście z ust przewodniczącego tejże Komisji, obecny pat polityczny w Polsce rozpoczął się za czasów poprzedniego rządu, dzisiejszej opozycji. W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu, na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego, wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami" - oświadczył rzecznik.

"Parlamentarzyści, którzy są reprezentantami narodu, powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z politycznego sporu" - dodał Bochenek.

Zaznaczył, że ustawa o TK była projektem poselskim, więc "spór ten powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych".

Rzecznik podtrzymał stanowisko w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca. "Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa" - mówił rzecznik. Dodał, że "ta kwestia również wymaga wypracowania konsensusu".

"Apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, byśmy wspólnie, na drodze dialogu, bez negatywnych emocji rozwiązali spór wokół Trybunału Konstytucyjnego" - mówił Bochenek.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Na konferencji prasowej w Wenecji w piątek przedstawiciele Komisji poinformowali, że pierwszą rekomendacją Komisji Weneckiej po wydaniu w piątek opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • karol(2016-03-12 16:33) Odpowiedz 200

  Beata Szydło, której podległy urząd jest zobowiązany niezwłocznie wydrukować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przekazując opinię Komisji Weneckiej celem "rozwiązania politycznego sporu" przez zdominowany PIS-em sejm, ucieka od odpowiedzialności za swoje zaniechania! Robi sobie kpina z narodu polskiego. Ponadto "realizuje" jedno z zaleceń Komisji Weneckiej - "jest skłonna do kompromisu i porozumienia". Mam nadzieję, że w przypadku nie wydrukowaniu wyroku TK kiedyś odpowie za to przed Trybunałem Stanu!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • SEBA(2016-03-12 11:53) Odpowiedz 1014

  Opozycja nie chce porozumienia w sprawie TK oni tym graja,robili afery,oligarchie,wybory samorzadowe to farsa,z Polakow zrobili niewolnikow ,zwalniani z pracy po wyprzedazy majatku,wyrzucani na ulice ....Nie beda chcieli współpracować to sami rozstrzygniemy w referendum!!

 • Rozwiązać Trybunał(2016-03-12 12:12) Odpowiedz 1013

  Szanowni Państwo.Trybunał AntyKonstytucyjny.... Żyję już w tym POlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

 • zofia(2016-03-12 11:41) Odpowiedz 913

  W Polsce rządzi Naród, nie czy partie polityczne. Kto tego nie pojmie niech się liczy z konsekwencjami. I dobrze by było, żeby politycy opozycji wzięli to sobie do serca. Tak samo jak Naród, który zamienił ich w opozycję........................Nie beda chcieli wspolpracowac to sami roztrzygniemy w referendum!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama