statystyki

Dzieje PRL wyjęte z szafy Kiszczaka

autor: Grzegorz Osiecki09.03.2016, 07:52; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:50
Kiszczak był rozczarowany. Liczył, że po okrągłym stole zostanie przynajmniej premierem

Kiszczak był rozczarowany. Liczył, że po okrągłym stole zostanie przynajmniej premieremźródło: ShutterStock

Kolejna ujawniona wczoraj przez IPN teczka byłego szefa bezpieki zawiera dokumenty dotyczące krytycznych momentów z czasów Polski Ludowej.

Na podstawie tych źródeł można stawiać tezę, że Czesław Kiszczak był w końcówce PRL rozczarowany. Głównym powodem frustracji było to, że nie został premierem po częściowo wolnych wyborach w 1989 r. Niepewność co do rozwoju wydarzeń widać z zachowanych przez generała depesz PAP dotyczących zagranicznej oceny sytuacji w Polsce po 4 czerwca 1989 r., gdy mimo porażki elita PZPR liczyła na utrzymanie władzy. Depesze jako poufne docierały jedynie do władz. W jednej z nich, cytującej wywiad, jakiego Jacek Kuroń udzielił francuskiej „Liberation”, podkreślone są zdania, z których wynika, że mimo sukcesu opozycja nie przejmie steru. „Wykluczone, by Solidarność utworzyła rząd i wzięła władzę. Tym bardziej wykluczone jest uczestnictwo w rządzie koalicyjnym” – mówił Kuroń, tłumacząc, że Solidarność miałaby przeciwko sobie wrogi aparat państwa i nie mogłaby skutecznie rządzić. W innej depeszy podkreślony jest akapit o generale Wojciechu Jaruzelskim, który w wywiadzie dla brytyjskiego „The Independent” dał do zrozumienia, że „kres komunistycznego panowania nastąpi w 1993 roku”. Z jego słów wynikało, że proces oddawania władzy przez PZPR rozłoży się na lata. A ponieważ Jaruzelski szykował się do roli prezydenta, pewnym kandydatem na premiera wydawał się Kiszczak.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • zaczadzony(2016-03-12 21:10) Zgłoś naruszenie 10

    Kiszczak obecnie największy autorytet w odtwarzaniu najnowszej historii Polski. Brawo Kiszczak, brawo UB-ecy. Wreszcie Polacy mają dane, aby dokopać swoim bohaterom!Bohater jest jeden!

    Odpowiedz
  • Wyszło ...(2016-03-09 09:35) Zgłoś naruszenie 10

    ... szydło /tylko bez skojarzeń/ z worka jaki wybielacz siebie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie