statystyki

UNHCR o uchodźcach: UE musi podzielić się ciężarem z Turcją

07.03.2016, 20:55; Aktualizacja: 07.03.2016, 20:55

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Filippo Grandi wyraził zaniepokojenie rozwiązaniem kryzysu migracyjnego omawianym w poniedziałek przez unijnych przywódców w Brukseli. Zaapelował do krajów UE o podzielenie się ciężarem z Turcją.

Reklama


Reklama


Grandi uważa, że Unia powinna przyjąć setki tysięcy syryjskich uchodźców.

"We Wspólnym Planie Działania najważniejszą sprawą jest pomoc Turcji w ponoszeniu ciężaru i odpowiedzialności poprzez przyjmowanie (...) nie tysięcy lub dziesiątek tysięcy ludzi, lecz setek tysięcy" - powiedział Grandi podczas spotkania w Genewie.

Turcja zaproponowała UE, że będzie przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów przeprawiających się do Grecji, aby pomóc rozwiązać kryzys uchodźczy - wynika z projektu dokumentu, nad którym debatują w Brukseli przywódcy unijni.

W zamian Ankara postawiła jednak Unii kilka nowych żądań, m.in. podwojenie (do 6 mld euro do 2018 r.) pomocy finansowej dla uchodźców przebywających w Turcji, zniesienie wiz dla obywateli tureckich do końca czerwca br., przygotowanie przez UE decyzji o otwarciu kolejnych rozdziałów negocjacji akcesyjnych, a także przesiedlenie uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie nielegalnych imigrantów odsyłanych z Grecji do Turcji.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama