statystyki

Merkel: Uchodźcy nie mogą wybierać, w którym kraju UE dostaną azyl

01.03.2016, 16:23
Merkel: Uchodźcy nie mogą wybierać, w którym kraju UE dostaną azyl

Merkel: Uchodźcy nie mogą wybierać, w którym kraju UE dostaną azylźródło: Bloomberg

Po spotkaniu z premierem Chorwacji Tihomirem Oreszkoviciem szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że celem jest stworzenie mechanizmu relokacji uchodźców przybywających do Grecji w innych krajach europejskich. Podkreśliła zarazem, że "uchodźca nie ma prawa powiedzieć: chcę dostać azyl w konkretnym kraju Unii Europejskiej.

Reklama


Reklama


Zdaniem kanclerz obecne nagromadzenie uchodźców na granicy grecko-macedońskiej nie jest porównywalne do sytuacji z września ub.r., kiedy zgodziła się przyjąć w Niemczech tysiące uchodźców, którzy utknęli na Węgrzech.

Merkel zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach poczyniono przygotowania do zajęcia się setkami ludzi przybywających codziennie do Grecji. Wskazała, że w Grecji istnieją możliwości zakwaterowania uchodźców, więc powinni oni z nich korzystać.

"Musimy zająć się trudną sytuacją w Grecji (...) i powrócić do systemu Schengen tak szybko, jak to możliwe" - powiedziała.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln imigrantów ubiegających się o azyl.

Oreszković powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel, że możliwe jest wykorzystanie chorwackich sił zbrojnych do kontrolowania napływu migrantów. "Jeśli będzie trzeba, wykorzystamy armię, uaktywnimy tę opcję" - oświadczył.

Reuters odnotowuje, że w zeszłym miesiącu taką możliwość prawną stworzyła Słowenia.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Polak(2016-03-01 19:56) Odpowiedz 120

    Poplączesz się w zeznaniach. Zaprosiłaś to oni zmierzają do ciebie. Kraje wspólnoty powinny wykazać pomoc w przemarszu twoich gości Musilów, eskortując przemarsz tych grup do granicy niemieckiej gdzie odbierzesz swoich ukochany gości. Poradzę ci żebyś przygotował się już na dostawę w przyszłym roku. Jak się bezmyślnie chlapie ozorem na twoim stanowisku to konsekwencji poniosą Niemcy i obecnie nie szukaj za granicami wsparcia uprawiając rewanżystowskie czary jak twój krewniak.

  • x(2016-03-02 07:45) Odpowiedz 20

    dlaczego nie mogą wybierać? Ależ mogą - po to uciekali do demokratycznych krajów. Angelo, nie odbieraj uchodźcom podstawowego prawa. Jeżeli chcą do Germanistanu, to tam trafią. Zwłaszcza że ich zaprosiłaś

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama