statystyki

PO chce ukarania posła PiS za słowa o uczestnikach marszu KOD

01.03.2016, 16:00
Żona Lecha Wałęsy - Danuta Wałęsa wśród uczestników manifestacji KOD pod hasłem "Polska murem za Wałęsą" na placu Solidarności w Gdańsku

W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "My, naród" zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji, której celem było m.in. - jak mówił lider KOD Mateusz Kijowski - okazanie solidarności z Lechem Wałęsą.źródło: PAP

Żalek jest zdania, że wniosek PO to inicjatywa polityczna, natomiast władze klubu PiS nie widzą powodu do reakcji na słowa swego posła.

Reklama


Reklama


W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "My, naród" zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji, której celem było m.in. - jak mówił lider KOD Mateusz Kijowski - okazanie solidarności z Lechem Wałęsą. Żalek, komentując w TVN24 hasło marszu "My, naród", powiedział: "jeżeli to jest naród, to rozumiem, że to jest ten naród, który miał krępującą przeszłość w SB i UB. Ale to nie jest naród polski".

Wypowiedź ta oburzyła polityków PO. "W dniu dzisiejszym klub parlamentarny PO składa wniosek do komisji etyki o ukarania pana posła Jacka Żalka, wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PiS. Pan poseł Jacek Żalek, odnosząc się do hasła sobotniej demonstracji, która była zatytułowana +My, naród+, organizowanej przez Komitet Obrony Demokracji, powiedział, że +jeżeli to jest naród, to ten, który ma krepującą przeszłość w SB i UB, ale to nie jest naród Polski+" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej poseł PO Wojciech Król.

Zwracając się bezpośrednio do Żalka, polityk podkreślił, że uczestnicy sobotniej manifestacji to jest naród polski, który również jego wybrał posłem. "Jest pan posłem wszystkich Polaków, również tych, którzy nie zgadzają się z dzisiejszym modelem rządzenia przez PiS" - dodał Król.

Sekretarz klubu PO Zbigniew Konwiński powiedział, że PO oczekuje, że od słów Żalka odetną się władze PiS. "Byliśmy już ZOMO-wcami, byliśmy gorszym sortem Polaków, byliśmy współpracownikami Gestapo, mamy w sobie gen zdrady; do tej palety obrażania Polaków, również naszego środowiska politycznego dołączył pan poseł Jacek Żalek" - podkreślił Konwiński.

Dodał, że nie ma zgody Platformy "na kolejne dzielenie i obrażanie Polaków". "I mamy nadzieję, że klub PiS, Jarosław Kaczyński ustosunkują się do tych haniebnych słów posła Jacka Żalka. Liczymy na szybką i zdecydowaną reakcję klubu PiS (...) Mamy nadzieję, że PiS w sposób zdecydowany od tych słów się odetnie" - zaznaczył polityk PO.

Żalek komentując wniosek PO ocenił, że jest to "inicjatywa polityczna". Podkreślił przy tym, że przytoczone przez TVN24 słowa były tylko fragmentem jego dłużej wypowiedzi.

"Ubolewam, że posłowie Platformy nie zapoznali się z treścią mojej wypowiedzi, bo jeżeli uważają, że poparcie dla konfidenta tajnych służb PRL zasługuje na miano poparcia udzielonego przez naród, to niestety pojęcie narodu tym posłom bardzo poważnie się wypaczyło, ponadto gloryfikowanie płatnego donosicielstwa ma znamiona czynu zabronionego polegającego na promowaniu agentów systemu totalitarnego czasów komunizmu" - powiedział polityk PiS.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek powiedziała PAP, że nie ma podstaw do tego, by władze PiS czy klubu parlamentarnego reagowały na wypowiedź Żalka. "Tak jak KOD ma prawo, w ramach demokracji, do protestowania na ulicach, wyrażania różnych swoich myśli, czy haseł, tak posłowie mają prawo do oceniania tego, co się dzieje na ulicach, być może dla niektórych zbyt emocjonalnego oceniania, ale w ramach demokracji każdy ma do tego prawo. Nie widzimy podstaw do jakiegokolwiek działania wobec pana posła Żalka" - podkreśliła posłanka PiS.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • KALIF(2016-03-01 16:36) Odpowiedz 197

  KOMITET OBRONY DONOSICIELI TO POTOMKOWIE MOSKALSKICH KACAPÓW ZAPRZAŃCY SOWIECKI ŚWIŃSKI CHÓW ONI muszą się trzymać razem. Jak pokazuje film z Magdalenki płatni szpicle wespół z wierchuszką ubecji urządzili sobie tutaj eldorado. Co groteskowe, beneficjenci III RP, na taką narracje nie wyrażają zgody. Sic! Natomiast trwa czerwony alert i szubrawiec szubrawcowi wystawia bez zmrużenia oka zaświadczenie o nieskazitelności.

 • greg(2016-03-01 20:17) Odpowiedz 1813

  Najwyższa pora, aby społeczeństwo zaczęło reagować na niegodziwe obrażanie i sianie nienawiści przez niektórych polityków PIS. Insynuacja, że przeciwnicy polityczni mają krępującą przeszłość w SB i UB oraz nie są polskim narodem, są zdrajcami, komunistami, złodziejami, niepełnosprawnymi umysłowo, spadkobiercami gestapo,resortowymi dziećmi,narzędziem wojny hybrydowej Putina, powinno być obowiązkowo potraktowane przez rozsądną część społeczeństwa poprzez wykluczanie takich osób ze swojego środowiska i nie podawanie im ręki. Jest to dawno niespotykane dzielenie polskiego społeczeństwa i podsycanie wojny polsko-polskiej. Reakcji ze strony prokuratury obecnie raczej się nie doczekamy. To niemądre i niegodziwe, gdy tuż za naszymi granicami czai się tyle zagrożeń, a obecnie rządzący starają się rozbić jedność Polaków.

 • Niemcy dekomunizację zrbili(2016-03-01 16:51) Odpowiedz 185

  Jeżeli powiedział prawdę nawet niewygodną , to za co ma przepraszać, Ja też takk uważam, że KOD sterowany jest przez byłą SB i post-komunę. Przypomnę , że Niemcy zrobili dekomunizację i żaden funkcjonarjusz nie mógł zajmować wakatów, miejsc politycznych ,rządowych itp. Dotyczyło to ludzi kultury, nauczycieli, polityków, diennikazry i wszystkich innych podejrzanych o współpracę ze Stasi . U nas tego Bolek nie zrobił i wiemy dziś dlaczego.

 • jogi babu(2016-03-01 20:52) Odpowiedz 178

  Takie Żalki obrażając przeciwników i siejąc nienawiść budzą świrów i nakręcają ich do działania. Nawet na tej stronie jest ich wielu...

 • Polak(2016-03-01 16:57) Odpowiedz 178

  Dać mu wódki, dobrze gada. PO to pie..dolona Ubecja

 • seba(2016-03-01 19:08) Odpowiedz 153

  A co na to KODziarze ? Będą kolejne POdskoki w obronie demokracji,w obronie wolnego słowa ? Czy będą w POdskokach krępować usta PISowcom ?....................................................................................................Naród to nie kapusie i kolaboranci. Naród to patrioci. Hasło sobotnego marszu powinno brznieć " My zaprzańcy"

 • dziadek Franek(2016-03-01 19:04) Odpowiedz 142

  Kto jest w KOD- ie to albo łajdak lewak,albo kolaborant,albo dziecko resortowe. Polacy fotografujcie tą swołocz ,bo niedługo trzeba ich skazać na wygnanie z Polski.

 • Polak(2016-03-01 18:16) Odpowiedz 142

  PO to oni sobie mogą .Nieudacznicy Esbeka bronią.Wstyd.

 • a POdobno demokracja ???ale nie pełowska,co ?(2016-03-01 20:12) Odpowiedz 81

  jeżeli ktoś urzęduje na ulicy narażony jest na wszystkie chwyty z ulicy,nawet i bęcki nie tylko małpowanie.Demokracja pozwala plunąć w twarz,oczywiście na ulicy,tylko zależy od tego na czyim licu wiatr opluwę umieści....ot toć panie my polacy nie rodacy opluwamy się wzajemnie bo to nasze polskie brzemię......

 • Polak(2016-03-01 20:38) Odpowiedz 80

  Schetyna to człowiek Bolka, zawsze nim był

 • zwykły Polak(2016-03-01 18:52) Odpowiedz 69

  @ Polak Źle się podpisałeś. Ja też jestem Polakiem i nie podzielam twojego bezwzględnego tępienia ludzi o innych poglądach. Zmień podpis bo ty jesteś "prawdziwy Polak". Gdzie tam zwykłym Polakom do nacjonalistycznego oszołomstwa "prawdziwych Polaków"....

 • ROZUM przemieścił się z głowy ... do DOOPY(2016-03-01 23:53) Odpowiedz 46

  Pan poseł Żalek to taka ... drobna MENDA MEDIALNA , a MENDA to żyjątko upierdliwe i niesympatyczne, ale jak mawiał hrabia FREDRO ... "MENDA to tez stworzenie Boże i ... INACZEJ ŻYĆ NIE MOŻE".

 • Mirek(2016-03-02 07:50) Odpowiedz 31

  Kaczyński,Żalek,Zybertowicz,.....itd........KTO MA INNE POGLĄDY TEN JEST WROGIEM I TRZEBA GO PONIŻAĆ,OBRAŻAĆ.JAK ZA KOMUNY Z LAT CZTERDZIESTYCH- WROGAMI LUDU BYLI I "BURŻUJE.KUŁACY,INTELEKTUALIŚCI.KATOLICY,.LUDZIE O INNYCH POGLĄDACH.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama