statystyki

Ewakuacja obozu uchodźców w Calais: Belgia zawiesza Schengen i przywraca kontrole graniczne

23.02.2016, 18:03

Belgia przywraca tymczasowe kontrole na granicy z Francją w obawie przed napływem migrantów. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Jan Jambon.

Reklama


Reklama


Decyzja ma związek z planowaną, częściową ewakuacją miasteczka imigrantów pod Calais, zwanego "dżunglą". Szacuje się, że w prowizorycznym obozowisku żyje ponad 3,5 tysiąca migrantów.

Ewakuacja wprawdzie została odroczona w oczekiwaniu na decyzję francuskiego sądu w sprawie legalności operacji, ale belgijskie władze na wszelki wypadek opuściły tymczasowo szlabany i wysłały 300 policjantów i pograniczników. "Spodziewamy się kilkutysięcznego tłumu z Calais na granicy już wkrótce" - mówił belgijski minister spraw wewnętrznych uzasadniając decyzję i powołując się na zagrożenie dla porządku publicznego. Minister powiedział, że kontrole zostaną utrzymane tak długo jak to będzie konieczne. Dodał, że Komisja Europejska została już poinformowana o zawieszeniu układu z Schengen.

Każdy kraj może opuścić szlabany graniczne przez 10 dni, na przedłużenie tego okresu potrzebna jest zgoda Komisji. Belgia jest kolejnym państwem, który zdecydował się na przywrócenie tymczasowych kontroli granicznych i niektórzy już mówią o efekcie domina. Wcześniej zrobiły to Niemcy, Austria, także Szwecja, Dania, Słowenia, oraz nienależąca do Unii - Norwegia.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-02-23 22:42) Odpowiedz 10

    Jak się to ma do straszenia Nas powstaniem strefy mini Schengen? Wszystko wskazuje, że taka strefa powstanie, ale zamiast Niemiec, Francji i krajów Beneluksu znajdzie się w niej Polska, Czechy, Słowacja i Węgry

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama