statystyki

Tusk: Brexit będzie oznaczał początek końca UE

18.02.2016, 17:06
Tusk: Brexit będzie oznaczał początek końca UE

Tusk: Brexit będzie oznaczał początek końca UEźródło: ShutterStock

Szef Rady Europejskiej przestrzega przed ewentualnym Brexitem, czyli opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Donald Tusk mówił o tym przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli, na którym omawiane będzie porozumienie z Londynem. Przyznał, że o kompromis między ‘28’ nie będzie łatwo.

Reklama


Reklama


Zdaniem szefa Rady, największe ryzyko jest takie, że premier Cameron wróci do Londynu i spotka się z zarzutami, że przegrał negocjacje. Wtedy - jak mówił Tusk - prawdopodobnie będzie przegrane referendum. „Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii może oznaczać początek końca Unii Europejskiej jako takiej" - powiedział Tusk.

Jak dodał jest „ bardzo umiarkowanym optymistą”, jeśli chodzi o zawarcie kompromisu, a najtrudniejszą kwestią do uzgodnienia są obecnie relacje między państwami strefy euro, a Wielką Brytanią. Szef Rady dodał jednocześnie, że kraje Grupy Wyszehradzkiej i ich stanowisko w sprawie ograniczenia świadczeń socjalnych dla unijnych migrantów nie stanowi w tych negocjacjach problemu. „Na razie nie ma żadnych gwarancji, że uda się doprowadzić do końca to porozumienie, ale nie dlatego, że Polska byłaby tutaj jakimś szczególnym problemem w sensie negatywnym” - powiedział Tusk. Wyraził przekonanie , że „twarde, ale umiarkowane” stanowisko krajów Grupy Wyszehradzkiej nie utrudni zawarcia kompromisu.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu przewodniczący Rady rozmawiał z premierem Davidem Cameronem. Tusk powiedział, że liczy, iż spotkanie przywódców zakończy się w piątek po południu, ale jeśli będzie to konieczne zostanie przedłużone. Według szefa Rady, jeśli teraz nie dojdzie do kompromisu, to nie dojdzie do niego w ogóle.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • dziadek Franek(2016-02-18 17:24) Odpowiedz 11

    TW Oskar - razem z TW Bolkiem obalili legalny rząd mec. Olszewskiego (Nocna Zmiana); co taki bękart TW Oskar ma mądrego do PO wiedzenia? I

  • esteta(2016-02-19 07:51) Odpowiedz 01

    widok tej gęby potrafi popsuć człowiekowi cały dzień

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama