statystyki

Duda: Polscy żołnierze nie pojadą na wojnę do Syrii

13.02.2016, 15:10
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Monachium. źródło: PAP

Polscy żołnierze prawdopodobnie nie pojadą na wojnę do Syrii - tak wynika ze słów prezydenta Andrzeja Dudy. W tym tygodniu minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział, że Polska włączy się w działania koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii i w Iraku.

Reklama


Reklama


Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski mówił wczoraj, że Polska rozpatruje konkretne propozycje Amerykanów i Francuzów co do formy uczestnictwa w koalicji. Wcześniej minister obrony Antoni Macierewicz sugerował, że może to być wsparcie logistyczne i wywiadowcze.

Prezydent Andrzej Duda, który jest w Monachium na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa, niemal wykluczył wysłanie żołnierzy, ale mówił, że Polska musi włączyć się w działania koalicji. „Jestem jak najdalej od jakiejkolwiek decyzji o tym, by gdziekolwiek wysyłać polskich żołnierzy. Natomiast pamiętajmy, że jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli chcemy, żeby nas w NATO poważnie traktowano i respektowano nasze oczekiwania wobec Sojuszu, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie również mają swoje obawy czy interesy w innych częściach Europy czy w innych częściach świata” - podkreślił Andrzej Duda.

W koalicji pod wodzą Amerykanów, która walczy w Syrii i w Iraku, uczestniczy ponad 60 krajów. Znajdują się w niej wszyscy członkowie NATO, choć nie wszystkie kraje sojusznicze biorą bezpośredni udział w nalotach na pozycje tzw. Państwa Islamskiego. Naloty są prowadzone od sierpnia 2014 roku, najpierw w Iraku, a później także w Syrii.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • dosa(2016-02-13 17:09) Odpowiedz 150

  no i bardzo dobrze, ich wojna ich problem a nie nasz

 • ert(2016-02-13 17:51) Odpowiedz 44

  ...a na Ukrainę wspierać strategicznych sojuszników - Banderowców?...ponoć jacyś polscy najemnicy już są na wchodzie...

 • jaro(2016-02-15 15:08) Odpowiedz 30

  ...gówno ma do szukania polskie wojsko w Syrii,dorodne syryjskie byki pouciekały do Niemiec,Francji,Szwecji,a polski żołnierz poleci na syryjski front?ludzie,czy ten rząd ma równo pod sufitem?...nie ma na to zgody!

 • texmex(2016-02-13 15:47) Odpowiedz 211

  Tyle razy już skłamał, że jeden raz więcej nie zrobi różnicy (kłamczuchowi oczywiście)

 • ale wybor(2016-02-14 09:08) Odpowiedz 10

  na razie nie pojadą bo nie wie przeciw komu mieliby walczyć. A wybór jest duży: Syryjskie wojska rządowe, Kurdowie, umiarkowani terroryści, mniej umiarkowani terroryści, Turcy, najezdzcy z innych krajów np Arabii Saudyjskiej...

 • pepe(2016-02-13 20:36) Odpowiedz 19

  Tak powiedzial kaczor i basta..! Co on ma w glowie, tego nie wie nikt, ale mapoparcie wsrod ludu..!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama