statystyki

Syria: Wojska al-Asada szturmują Aleppo. Syryjczycy próbują uciec do Turcji

06.02.2016, 13:24; Aktualizacja: 06.02.2016, 13:24

Syryjczycy szturmują granicę z Turcją. Około 20 tysięcy osób próbuje wydostać się z kraju przez zamkniętą granicę do Turcji. Wszystko po tym, jak wojska prezydenta Baszara al-Asada rozpoczęły szturm na pobliskie miasto Aleppo, kontrolowane dotychczas przez grupy rebeliantów.

Reklama


Reklama


Tysiące Syryjczyków, którzy w popłochu uciekli z Aleppo, spędzają dnie i noce przy zamkniętej granicy z Turcją. „Od trzech dni śpimy na zimnej ziemi. Nie martwię się o siebie, bo mam już 65 lat.

Ale jest tutaj czwórka moich dzieci i starsze kobiety. Dlatego apeluję do tureckich władz - przyjedźcie tutaj i zobaczcie, co się dzieje” - mówi jeden z Syryjczyków.

ONZ szacuje, że w rejonie granicznego miasta Bab al-Salam jest teraz 20 tysięcy osób. Rząd w Ankarze zapowiada, że na razie przejścia nie zostaną otwarte, ale trwają starania, aby uchodźców umieścić w tymczasowych punktach schronienia.

Nowy eksodus rozpoczął się po tym, jak armia prezydenta Baszara al-Asada wspierana przez rosyjskie wojsko zaczęła nową serię nalotów na Aleppo. Od czterech lat miasto w dużej części jest w rękach rebeliantów. Jeśli rządowa ofensywa się powiedzie, będzie to jeden z najpoważniejszych ciosów dla opozycji, która walczy o obalenie syryjskiego prezydenta.

Syryjska wojna trwa już niemal pięć lat i kosztowała życie co najmniej 250 tysięcy osób. Ponad 10 milionów osób musiało opuścić swoje domy, z czego niemal 5 milionów uciekło za granicę - do Libanu, Jordanii, Turcji a część do Europy. Najnowsze rozmowy pokojowe w Genewie zostały zawieszone do 25 lutego po tym, jak rząd i opozycja nie były w stanie dojść do porozumienia.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • anonim(2016-02-06 20:41) Odpowiedz 40

    Syryjczycy ?? czy raczej bandyci wspierani przez usa? bo chyba problem cywilnej ludność najmniej obchodził i obchodzi państwa zachodnie przez 4 lata tej wojny ? bardziej chyba jednak martwią się tym ze niedługo wspierani przez zachód "BOJOWNICY O DEMOKRACJĘ" bedą szukać azylu nie tylko w Turcji ale tez w europie no bo przecież nie w usa

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama