statystyki

UE wyraziła zgodę na sfinansowanie pakietu pomocowego dla Turcji

03.02.2016, 19:10; Aktualizacja: 03.02.2016, 19:10
Turcja

Unia Europejska ma nadzieję, że jeśli Turcja otrzyma obiecane pieniądze, to zdecyduje się powstrzymać falę migracyjnąźródło: ShutterStock

Kraje Unii Europejskiej uzgodniły, w jaki sposób sfinansują pakiet pomocowy dla Turcji w wysokości trzech miliardów euro. W zamian za wsparcie władze w Ankarze zobowiązały się zatrzymać falę uchodźców próbujących się przedostać do Europy.

Reklama


Reklama


Na przekazanie Turcji trzech miliardów euro zgodzili się w listopadzie ubiegłego roku unijni przywódcy. Szybko jednak pojawiły się problemy ze sfinansowaniem pakietu pomocowego. Początkowo planowano, że Komisja Europejska przekaże pół miliarda euro, a resztę państwa członkowskie.

Jak wynikało wtedy z wyliczeń Brukseli, polski wkład miał wynieść ponad 71 milionów euro. Kraje członkowskie zażądały jednak od Komisji większego wsparcia. Ostatecznie ustalono, że Bruksela zwiększy swój wkład do miliarda euro, a unijne kraje przekażą 2 miliardy. To oznacza, że wkład Polski będzie mniejszy od planowanego.

Unia Europejska ma nadzieję, że jeśli Turcja otrzyma obiecane pieniądze, to zdecyduje się powstrzymać falę migracyjną. Wspólnota zaoferowała też w zamian zniesienie wiz i przyspieszenie negocjacji członkowskich.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama