statystyki

Budka: Prokuratura nie powinna być w rękach polityków. To organ ochrony prawnej

01.02.2016, 10:04
Sala obrad podczas posiedzenia Sejmu.

Budka: profesjonalna prokuratura nie powinna być w rękach politykówźródło: PAP

Profesjonalna prokuratura nie powinna być w rękach polityków - uważa Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości. Odnosząc się do uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawy o prokuraturze, dodał w radiowej Jedynce, że taka sytuacja zawsze rodzi niebezpieczeństwo politycznego charakteru podejmowanych decyzji, bez względu na to, jaka partia rządzi. Były szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że w żadnym kraju Unii Europejskiej polityk nie stoi na czele prokuratury.

Reklama


Reklama


Dodał, że wynika to z faktu, iż prokuratura jest szeroko pojmowanym organem ochrony prawnej, a prokurator posiada bardzo duże kompetencje.

Borys Budka dodał, że nowa ustawa dała ministrowi potężne narzędzia do nadzoru prokuratury. Wśród nich jest możliwość wydawania wiążących poleceń każdemu prokuratorowi. Poseł PO wyjaśnił, że w praktyce, "osoba siedząca w Warszawie, w zaciszu gabinetu, będzie mogła decydować o tym, że gdzieś w Polsce, w jakiejś gminie, należy przedstawić przysłowiowemu Kowalskiemu zarzuty. Co więcej, osoba taka, w razie potrzeby, podejmie decyzję, aby poczekać dwa miesiące, zanim zostaną rozstrzygnięte wybory samorządowe".
Borys Budka dodał, że zgodnie z nowymi przepisami, szef resortu sprawiedliwości będzie mógł wydawać polecenia dotyczące czynności operacyjnych służb specjalnych.

Zauważył przy tym, że minister sprawiedliwości nie nadzoruje przecież służb specjalnych.

W czwartek Sejm, a w sobotę Senat - bez poprawek - głosami Prawa i Sprawiedliwości przyjął ustawę o prokuraturze. Przewiduje ona między innymi połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ustawa czeka teraz tylko na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 4 marca.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Zawsze ...(2016-02-01 13:03) Odpowiedz 30

  .... była, jest i będzie narzędziem w rękach polytyków ! ... taka już jest natura państwa i władzy !

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-02-01 12:27) Odpowiedz 10

  Od wielu lat przenosi się bezrefleksyjnie do Polski w wielu dziedzinach rozwiązania stosowane za granicą. Koronnym argumentem zwolenników takiego działania jest to, że są to rozwiązania sprawdzone i działające. Ludzie którzy pukali by się w czoło, gdyby ktoś zaproponował im uprawianie bananów zamiast ziemniaków w naszym klimacie, w innych dziedzinach bezrefleksyjnie "sadzą te banany". Może zrozumiałbym pełne skopiowanie struktury państwowej kraju o podobnej wielkości, zamożności i mentalności społeczeństwa (tylko jakiego i po co). Ale nie mieszanie różnych rozwiązań, domyślnie: "jakoś to będzie". Nie mam nic do kopiowania, ale musi ono być twórcze, bo inaczej kończy się to tak jak w 2006 z halą MTK. Gdyby ktoś pomyślał, że Polska to nie Portugalia i tu pada śnieg, wzmocnił by konstrukcję nie było by tej tragedii. Tak naprawdę jedynym "pozytywem" niezależności różnych organów państwa jest rozmycie odpowiedzialności za jego złe działanie i myślę, że to jest w gruncie rzeczy cel najistotniejszy. Zamiast wyimaginowanego bezpieczeństwa organów władzy wolę jasną pionową hierarchię pionową z twardą odpowiedzialnością za złe działanie całości.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • obserwator(2016-02-01 13:47) Odpowiedz 10

  a do tej pory to nie była

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama