statystyki

Jagland o decyzji Polski w sprawie Komisji Weneckiej: Najlepszą drogą jest dialog

26.01.2016, 21:36; Aktualizacja: 26.01.2016, 21:41

Sekretarz generalny Rady Europy wyraził zadowolenie z decyzji polskich władz zwrócenia się do Komisji Weneckiej o ocenę przeprowadzanych zmian. Thorbjorn Jagland mówił o tym na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady. Jego wystąpienie było poświęcone respektowaniu przez państwa członkowskie Europejskiej Konwencji, a także ogólnej sytuacji w Europie.

Reklama


Reklama


Zdaniem Thorbjorna Jaglanda, najlepszą drogą do rozwiązywania konfliktów jest dialog. Jako przykład wskazał Polskę. Przypomniał, że zwrócił się do polskich władz, by wystąpiły do Komisji Weneckiej o sporządzenie ekspertyz w sprawie, według niego, kontrowersyjnych zmian, ograniczających działanie Trybunału Konstytucyjnego. Prośba ta została wysłuchana. Ponadto dodał, że jego gabinet utrzymuje kontakt z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Sekretarz generalny podkreślił, że Komisja Wenecka to światowy autorytet. Dokonuje analiz prawnych, opierając się na wspólnych standardach, z którymi wszyscy powinni się zgodzić. Jego zdaniem, pełna nazwa komisji wiele tłumaczy. To Europejska Komisja na Rzecz Demokracji poprzez Prawo. Mówiąc o przestrzeganiu prawa, Thorbjorn Jagland wyraził zaniepokojenie, że w wielu państwach, między innymi Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii i Norwegii, usiłuje się wprowadzać zmiany niezgodne z duchem Europejskiej Konwencji.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama