statystyki

Szefernaker: PiS chce kompromisu ws. TK, który będzie satysfakcjonował także opozycję

22.01.2016, 09:50; Aktualizacja: 22.01.2016, 09:54

Rząd PiS chce kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, który będzie satysfakcjonował także opozycję - zapewnia minister w kancelarii premiera Paweł Szefernaker. Wczorajsze spotkanie premier Szydło z liderami klubów parlamentarnych zakończyło się fiaskiem.

Reklama


Reklama


Szefowa rządu zaproponowała, by do Trybunału 8 sędziów wskazywała opozycja, zaś 7 partia rządząca. Większość klubów opozycyjnych - oprócz klubu Kukiz'15 - nie zgadza się na propozycję Beaty Szydło.

Paweł Szefernaker mówił w radiowej Jedynce, że PO i .Nowoczesnej najwyraźniej nie zależy na kompromisie, który przełamałby pat wokół Trybunału. Jego zdaniem, opozycja woli prowadzić niekończący się spór, gdyż uważa, że sama na tym zyskuje.

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział po spotkaniu, że najpierw to prezydent Andrzej Duda musi zaprzysiąc 3 sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Zgodność z tej decyzji z konstytucją potwierdził 3 grudnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Sławomir Neuman dodał, że jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony europosłowie PO przygotują rezolucję dla Parlamentu Europejskiego dotyczącą sytuacji w Polsce, bez wniosku o jakiekolwiek sankcje.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • dziadek Franek(2016-01-22 12:24) Odpowiedz 121

  Posłom PO wydawało się, że będą bez wysiłku rządzić po wyborach., i nie byłoby wtedy problemu z wyborem sędziów. Poprawka posła Roberta Kropiwnickiego pozwalającą wybrać dwóch sędziów „na zapas” była błędem politycznym – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Rzepliński.

 • cd(2016-01-22 13:31) Odpowiedz 110

  Jedyny kompromis w tej sprawie to likwidacja tej formy kontroli przestrzegania Konstytucji-likwidacja Trybunału Konstytucyjnego a ocenę przestrzegania Konstytucji powierzyć Izbie Konstytucyjnej Sądu Najwyższego- wówczas nie będzie fikcji w trójpodziale władzy a kontrola sądownicza pełna.

 • Polak(2016-01-22 19:04) Odpowiedz 20

  Kompromis i juz po PiSie,nigdy nie stawialem na PiS i wam tez nie radze,ludzie ktorzy nie potrafia dobic wroga na nic wiecej nie zasluguja jak na pogarde

 • A czym miało się skonczyć spotkanie ... (2016-01-22 15:39) Odpowiedz 17

  ... skoro neo-BOLSZEWKI z PIS najpierw ... SAMI "narobili" w NOCNIK PIS (rozumieć:: łamali KONSTYTUCJĘ bez ceregieli NOCAMI), a teraz chcą aby Im OPOCYCJA pomogła wyjmować to ... GOOWNO PIS ... z NOCNIKA PIS

 • Krytyk oszustów(2016-01-23 11:20) Odpowiedz 03

  Opozycja nie dała się wykolegować. Niech PiS wymyśli bardziej finezyjną propozycje, byle zgodną z Konstytucją.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama