statystyki

SN zdecyduje o ważności wyborów z 25 października

19.01.2016, 07:42; Aktualizacja: 19.01.2016, 07:48
wybory

Sąd Najwyzszy zdecyduje o ważności wyborówźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy będzie decydował dziś o ważności październikowych wyborów parlamentarnych. Początek posiedzenia sądu o godz. 13.00. W sprawie przebiegu głosowania 25 października wpłynęło 77 protestów. Sąd Najwyższy ma 90 dni, od momentu daty wyborów, na stwierdzenie ważności głosowania.

Reklama


Reklama


Kilka tygodni temu pojawiła się teza, że istnieje możliwość unieważnienia wyborów. Jeden ze złożonych protestów odnosi się do sytuacji, że kandydaci PiS, Polski Razem oraz Solidarnej Polski startowali w wyborach z list jednego komitetu, a nie koalicji. Zdaniem autora protestu, PiS, tworząc listy wyborcze, powinien stworzyć koalicję. Państwowa Komisja Wyborcza w opinii przesłanej do Sądu Najwyższego uznała jednak, że jest to dopuszczalne.

Najwięcej protestów dotyczyło zarzutów związanych z nieprawidłowościami przy liczeniu głosów.  Do tej pory nie zdarzyło się, żeby sąd unieważnił jakiekolwiek wybory ogólnopolskie czy do Parlamentu Europejskiego. Istotne przy takich uchwałach jest stwierdzenie, że nieprawidłowości "miały istotny wpływ na końcowy wynik głosowania".

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama