statystyki

Rosja protestuje przeciwko niszczeniu w Polsce radzieckich pomników

17.01.2016, 14:40

Moskwa wyraziła zdecydowany protest w związku ze zniszczeniem radzieckiego pomnika w Polsce. Tym razem chodzi o monument zlokalizowany w Szczecinie. Rosyjscy dyplomaci zarzucają polskim władzom łamanie podstawowej umowy o dobrosąsiedzkiej współpracy.

Rosyjskie MSZ przypomniało w swoim oświadczeniu, że Moskwę i Warszawę łączy umowa o miejscach pamięci. W opinii rosyjskich dyplomatów, strona polska od dawna nie przestrzega zapisów tego porozumienia. Ten zarzut podnoszony jest przy każdej okazji, gdy w Polsce następuje demontaż radzieckiego pomnika, albo gdy wandale zniszczą, któryś z monumentów.

Tym razem chodzi o zniszczenie obelisku mającego symbolizować wdzięczność dla Armii Czerwonej za wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji. „Polska nie dbając o ochronę monumentów demonstruje obojętność wobec porozumień, których jest stroną” - można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Jednocześnie Moskwa domaga się od Warszawy: odnalezienia osób odpowiedzialnych za zbezczeszczenie szczecińskiego pomnika, surowe ich ukaranie i naprawienie szkód.

Źródło:IAR

Reklama

  • W Polsce nie ma (2016-01-17 20:10) Odpowiedz 10

    radzieckich pomników. Są tylko polskie. A w "umowie" z kałmukami nie ma mowy o ochronie polskich pomników w Polsce.

  • fdcxz(2016-01-17 16:32) Odpowiedz 11

    Oddajcie samolot, to zniszczymy je szybko i bezboleśnie. Inaczej długa i powolna śmierć je czeka.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama