statystyki

PO: Prezydent okazał się zakładnikiem Jarosława Kaczyńskiego

07.01.2016, 16:04; Aktualizacja: 07.01.2016, 16:15
ustawa, prezydent, Duda, Trybunał

Prezydent Andrzej Duda źródło: PAP

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała w czwartek na briefingu prasowym w Sejmie, że nowelizacja ustawy o rtv, która skraca kadencje obecnych władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia sprawi, że media nie będą już publiczne i obywatelskie, ale zostaną "zawłaszczone przez jedną partię".

Reklama


Reklama


"To jest tak naprawdę wyrok na media publiczne; to jest najmniej demokratyczna, najmniej europejska ustawa medialna chyba nie tylko w Europie, ale i na świecie" - powiedziała.

"Polskie media były bardzo wysoko oceniane. Zaufanie społeczeństwa do Polskiego Radia i do programów Telewizji Polskiej było bardzo wysokie; jakość programów była wielokrotnie bardzo dobrze oceniana, zdobywały one nagrody na całym świecie" - mówiła Kidawa-Błońska. Jak dodała, "prezes PiS chce mieć swoją telewizję i w tej chwili dostał ten prezent od prezydenta".

Mariusz Witczak (PO) ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że "prezydent Andrzej Duda stał się zakładnikiem ulicy Nowogrodzkiej (przy tej ulicy w Warszawie mieści się siedziba PiS - PAP), Jarosława Kaczyńskiego. W kampanii wyborczej obiecywał kompletnie coś innego; (prezydent) realizuje politykę wiernopoddańczą wobec PiS i wobec Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział poseł PO.

Witczak wskazywał, że w podpisanej ustawie medialnej "stworzono mechanizm do bezpośredniego zarządzania mediami publicznymi przez zwycięską partię polityczną. Jak dodał, sytuacja ta budzi niepokój również za granicą i ośmiesza Polskę.

"Jeżeli są wątpliwości co do wolności słowa, co do funkcjonowania mediów publicznych nie tylko w Polsce, ale i w opinii międzynarodowej, to jest to jak najgorsza wizytówka tzw. dobrej zmiany, która jest złą zmianą w każdej dziedzinie" - ocenił Witczak.

Według niego nowela ustawy o rtv "to klasyczny bubel prawny, który wchodzi również w konflikt z konstytucją, ponieważ zabiera kompetencje Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji" - powiedział Witczak.

"KRRiT to organ konstytucyjny, który powinien stać na straży i czuwać nad standardami mediów również poprzez organizowanie konkursów. Z tego mechanizmu zrezygnowano i w ten sposób KRRiT nie będzie w stanie wypełniać swoich funkcji konstytucyjnych" - uważa Witczak.

Marcin Kierwiński (PO) mówił z kolei, że nowelizacja ustawy o rtv, to de facto "ustawa kadrowa" a nie ustawa medialna, ponieważ jej głównym tematem jest to, "jak zwolnić prezesa Polskiego Radia i jak zwolnić prezesa Telewizji Polskiej".

Poseł PO odniósł się do słów szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej, która informując o decyzji Andrzeja Dudy podkreśliła, że prezydentowi zależy na tym, by media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. Według niego, jeśli tak jest, to powinien to być powód do niepodpisywania noweli.

Jak dodał, to, że stało się inaczej i prezydent podpisał nowelę, oznacza, iż wpisuje się on w upartyjnianie mediów publicznych, dopuszcza, by polityka miała bezpośredni wpływ na treści, jakie będą się pojawiały w mediach publicznych i "aby to polityk zarządzał mediami publicznymi".

Politycy PO komentowali też podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Kidawa-Błońska zaznaczyła, że nowela ta "psuje kolejną część naszej demokracji". "Służba cywilna na wielkie znaczenie i od dzisiaj także przestanie istnieć" - powiedziała była marszałek Sejmu.

Według Witczaka nowelizacja ta jest niekonstytucyjna, bo upartyjni służbę cywilną. Jak mówił, nowela ta łamie 153 art., który mówi m.in. o tym, że "w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa, w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej".

Poseł PO skrytykował też podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o oświacie, która m.in. znosi obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Według niego nowela ta wprowadza bałagan w systemie oświaty.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Leo(2016-01-07 16:44) Odpowiedz 152

  Media mają być narodowe a nie obywatelskie (platformiane). I takie będą, amen! Dziś podpis prezydenta, jutro ogłoszenie drukiem, pojutrze vacatio legis i pożegnanie załganych funkcjonariuszy radiowo-telewizyjnych. Już w poniedziałek będę oglądał zderatyzowane "Wiadomości".

 • Pl(2016-01-07 16:50) Odpowiedz 94

  Wole by byl zakladnikiem Kaczynskigo - bo to dobry czlowiek , niz jak PO zakladnikiem Niemcow , ktorzy ich sponsoruja.

 • Folksdeutsche byli gorsi od Niemcow, prawdziwych (2016-01-07 17:45) Odpowiedz 82

  Prawdziwych Niemcow ! ! ! Skonczcie z wyszym szczekaniem i ujadaniem !!! Wybory za 4, cztery lata . Za cztery lata was nie bedzie. Kolegium komisarzy czyli caly sklad KE 13 stycznia oraz debata w Parlamencie Europejskim 19 stycznia jast dowodem ze Polski Prezdent wraz z Premierem Polskiego Rzadu jest pod stala obserwacja, a donosy i pomowienia, przegranych w Wyborach dotychczas rzadzacych partii PO-PSL sa bezpodstawne . Szczesc Boze Prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz Rzadowi Beaty Szydlo.

 • A peo to pindy z magla(2016-01-07 16:21) Odpowiedz 82

  a nie politycy.

 • KALIF(2016-01-07 18:38) Odpowiedz 54

  JAKA JEST ROŻNICA MIĘDZY DUDĄ A komorowskim DUDA MA KLASĘ I REPREZENTUJE POLAKÓW A komorowski TO KLAUN reprezentuje ruskich KACAPÓW

 • mazgaje z peło znowu narzekają,że daleko im.......(2016-01-07 19:53) Odpowiedz 50

  do rządzenia,,,ba to 4 lata a może i więcej a już teraz zanudzacie swoimi wywodami jak to wam żle i wszyscy naokoło są be jak nie trzymają z wami..........nawet petru !!!!!!!

 • EU(2016-01-07 16:35) Odpowiedz 411

  PIS nie będzie zmuszał do oglądania Telewizji Narodowej , ale będzie zmuszał obywateli do płacenia haraczu na TV Kaczyńskiego,to czysty bandytyzm.

 • Prezes kazał(2016-01-07 19:39) Odpowiedz 27

  to podpisał! Ale wykazal skrajną samodzielność, nikt mu reki nie trzymal. sic. Takiego mamy Prezydenta. Szkoda mi Go, że już kilka razy złamal Konstytucje. Co gorzej - wie o tym doskonale , bo jest prawnikiem. Jako Prezydent powinien strzec Konstytucji.

 • obserwator(2016-01-07 19:01) Odpowiedz 25

  Notariusz podpisał....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Jaki jest KON ... kazdy widzi (2016-01-07 20:44) Odpowiedz 12

  Jaki Prezydent Polski ... raczej Namiestnik Kaczyńskiego

 • PO nie lepiej się już nie pogrąża(2016-01-07 23:42) Odpowiedz 10

  Pani Małgosiu, Ale nie zakładnikiem Merkel i niemieckich mediów tak jak Tusk i Wasza partia Targowicom już dziś dziękujemy. Chcemy żyć normalnie i żadne multi-kulti nas nie interesuje. Lewactwo doprowadziło do tego, że kobiety będą się bać wychodzić na ulice , jak w Kolonii, Hamburgu czy Skandynawii.

 • zazdrość PO im mózgi zżera,paszoł Von do(2016-01-08 09:00) Odpowiedz 00

  waszego stroniczego szoguna.A prawo i sprawiedliwość nie będzie łamana......

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama