statystyki

Biskup Mering pisze do Schulza: Wybory prezydenta nie są dowodem braku demokracji

07.01.2016, 14:00

"Wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji" - napisał do Martina Schulza biskup włocławski Wiesław Mering. Duchowny zareagował w ten sposób na słowa Schulza o tym, że wydarzenia w Polsce po zdobyciu władzy przez PiS "mają charakter zamachu stanu".

Reklama


Reklama


W liście otwartym do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego znalazło się więcej zdecydowanych sformułowań. "Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że - jak to kiedyś mówił pan Chirac - także 'Pan stracił okazję, by siedzieć cicho" - napisał między innymi bp Wiesław Mering. Ordynariusz włocławski nawiązał w ten sposób do 2003 roku, gdy prezydent Francji tymi słowami skrytykował państwa wówczas kandydujące do członkostwa w UE - a więc i Polskę - za poparcie twardej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Iraku.

Biskup Mering stwierdza też, że nie należy się spodziewać przeprosin ze strony niemieckiego polityka. "Trzeba wielkości, by uznać swój błąd" - dodał ordynariusz włocławski. Na zakończenie swojej korespondencji, biskup życzy Martinowi Schulzowi w "zimowe święta (tak przecież nazywacie Boże Narodzenie)" - "rozwagi, mądrości i wyobraźni".
List w wersji polskiej i niemieckiej "w związku z kolejnymi głosami napływającymi z Unii Europejskiej, a dotyczącymi sytuacji w Polsce" opublikowała na swojej stronie kuria włocławska.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Leo(2016-01-07 14:55) Odpowiedz 94

  Bóg zapłać za dobre słowo, Wasza Ekscelencjo. To cenne szczególnie w chwili, gdy Polaków jest znacznie mniej niż ludzi żyjących w Polsce.

 • Serdecznie pozdrawiam(2016-01-07 15:11) Odpowiedz 71

  Oto treść całego listu: Wielce Szanowny Pan Martin SCHULZ, MdEP Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Willy-Brandt-Ring 1 D-52477 Alsdorf Deutschland - Niemcy L.dz. 630/2015/Bp Z wielkim zdumieniem i oburzeniem przeczytałem Pańską opinię o “zamachu stanu” w Polsce. Naprawdę znam mój Kraj lepiej niż Pan: żyję w mojej Ojczyźnie już 70 lat; zapewniam Pana, że wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji. Wybory ukazały, że większość zwykłych obywateli mojego kraju chce zmiany. Problem w tym, że ci, którzy mieli dotąd władzę, na tej decycji tracą; nie chcą się zatem poddać werdyktowi wyborów i wykorzystują dla swoich interesów także Parlament Europejski. Parlament, pod Pańskim kierownictwem, zajęty jest na pewno bardzo ważnymi sprawami, m.in. długością płomienia świec i ilością wody w spłuczce. Nie ma dziś w Brukseli polityków wysokiej klasy, czyli ludzi poszukujących dobra wspólnego społeczeństw tworzących Unię Europejską. Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że – jak to kiedyś mówił pan Chirac – także “Pan stracił okazję, by siedzieć cicho”. Wiem, że nie zmieni Pan swego stanowiska i Polaków nie przeprosi. Trzeba wielkości, by uznać swój błąd. Dlatego w “zimowe święta” (tak przecież nazywacie Boże Narodzenie) życzę Panu rozwagi, mądrości i wyobraźni. + Wiesław Mering BISKUP WŁOCŁAWSKI

 • Pocieszające jest to, ...(2016-01-07 14:43) Odpowiedz 61

  ....że w Unii także są idioci.

 • kz(2016-01-07 15:00) Odpowiedz 61

  Warto wejść na stronę diecezji włocławskiej i zapoznać się całą treścią listu (konkretny i oszczędny w słowach) biskupa Meringa...

 • KALIF(2016-01-07 15:38) Odpowiedz 51

  Dziękuję! Są jeszcze biskupi, którzy żyją w tym narodzie i dla niego stają w obronie, i czują, jak ten naród. WSTAJEMY Z KOLAN I NIE MAMY DROGI ODWROTU Niemcy chcieliby najwyraźniej upokorzyć i przeczołgać nowy polski rząd, tak jak niedawno zrobili to z Grecją i Grekami Straszenie Polaków unijnym nadzorem, na dodatek w teutońskim wydaniu, i udziałem lewackich upadłych szkopów, to humbuk na zlecenie polsko-języcznych niemieckich i rosyjskich agentów wpływu. Ich zdradzieckie działania w Polsce (media), oraz poza nią (służby dyplomatyczne i unijne), paradoksalnie, sprzyjają wyimaginowanemu przez nich i kolesiostwo partyjne, wraz z tzw. lewackim KOD wroga; – prezydentowi, rządu i ca. 7 milionów wyborców i drugie tyle nie biorących udział w wyborach parlamentarnych.

 • To świetna odpowiedź zwłaszcza dla tych (2016-01-07 16:40) Odpowiedz 42

  "ekspertów", którzy dopatrują się w Polsce Białorusi, Putina i Dumy. A taki Saleta nawet emigruje z Polski, bo PiS zrobił tu Białoruś podobno. Ale biskup Mering wyśmienicie się w takiej Białorusi czuje, podobnie jak i my, pisowcy :)

 • Krytyk oszustów(2016-01-07 19:49) Odpowiedz 21

  Czy ktoś zarzucal brak demokracji przy wyborze prezydenta i parlamentarzystów w Polsce? Z tego co wiadomo, to Pan Schulz krytykowal to co dzieje się po wyborach. A to zasadnicza różnica. Wejdę na stronę diecezji wrocławskiej, czy tak rzeczywiście biskup napisał.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama