statystyki

Gowin tłumaczy się przed absolwentami: PiS popełnia błędy, ale sytuacja z TK to wina PO

06.01.2016, 15:21
Jarosław Gowin przyznaje w liście, że jego obóz polityczny popełnia błędy

Jarosław Gowin przyznaje w liście, że jego obóz polityczny popełnia błędyźródło: PAP

Minister nauki przyznaje, że władza popełnia błędy przy zmianach w Trybunale Konstytucyjnym. Jarosław Gowin odpowiada na list absolwentów swojej dawnej uczelni. Pod koniec grudnia absolwenci Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie poprosili ministra o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Reklama


Reklama


Teraz odpisał, że wybór sędziów pod koniec kadencji poprzedniego parlamentu był sprzeniewierzeniem się literze konstytucji i zamachem na jej istotę.

"Cała reszta jest konsekwencją tamtego zamachu i tamtego sprzeniewierzenia się" - pisze. "W obecnej kadencji musimy naprawić skutki tego, co się stało, i przywrócić rzetelną ochronę ładu konstytucyjnego" - dodaje.

Minister podkreśla, że zamachu na niezależność Trybunału dopuścili się ci, "którzy dzisiaj stroją się w szatki jej obrońców". Jako rozwiązanie problemu sugeruje powołanie zamiast Trybunału - Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego bądź wybieranie przez Sejm sędziów większością 3/5 głosów.

Jarosław Gowin przyznaje w liście, że jego obóz polityczny popełnia błędy, a nie wszystkie decyzje są dla niego zrozumiałe. Ma też nadzieję, że z czasem nastąpią korekty. "Jeśli nie dzielę się z moimi wątpliwościami publicznie, to nie dlatego, że chowam głowę w piasek - zbyt często w życiu szedłem pod prąd, bym odczuwał potrzebę tłumaczenia się z takich zarzutów” - pisze. Dodaje jednak, że przy wszystkich błędach zjednoczona prawica i tak najlepiej definiuje dziś interes narodowy.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • szymi(2016-01-06 15:50) Odpowiedz 87

    KPISZ !?! jest jedno pytanie: czy można było załatwić "naprawę ładu konstytucyjnego" - drogą konstytucyjną??? oczywiście, że można było: drogą skargi do Trybunału! co też się stało!!! ale jak kacza ferajna policzyła głosy to stwierdziła, że ma gdzieś prawo, Konstytucję i Trybunał i może pozwolić sobie na jazdę bez trzymanki, demolując wszystko po drodze i zostawiając zgliszcza... słów o tym, że zjednoczona prawica "najlepiej definiuje dziś interes narodowy" nie będę komentował bo do pewnych poziomów bzdury się nie zniżam...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Krytyk oszustów(2016-01-06 18:19) Odpowiedz 64

    Gowina nie stać na odcięcie się od PiSowskiej narracji. Oczywiste, że złamano Konstytucję. Opowieści o PO jako standard już nie dziala. Gowina nie stać na oderwanie się od PiS. Korytko jest ważniejsze niż etyka. Tak się rozwinęłą "demokracja" wg PiS.

  • Juista(2016-01-07 07:51) Odpowiedz 44

    do "szymi" i innych POmyleńców --oto Twój lad jaki fundowal obywatelom ten Trybunał: WYROK z dnia 29 maja 2012 r. Sygn. akt SK 17/09 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca […] [Z uzasadnienia]: „{…] III. 1.3. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że kontrola konstytucyjności USTAW opiera się na założeniu RACJONALNOŚCI ustawodawcy i DOMNIEMANIA ZGODNOŚCI BADANYCH NORM z KONSTYTUCJĄ. Do kompetencji ustawodawcy należy stanowienie prawa odpowiadającego założonym celom POLITYCZNYM i gospodarczym oraz PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych " _Oznacza to ,że gdyby Tusk -chciał haratajac w gałę wybudować jeszcze 100 stadionów to Oni by mogli uchwalić iz emeryture dostaniesz w przyszlym zyciu --gdyż Donald ma taki cel!

  • ela(2016-01-07 09:15) Odpowiedz 36

    Czyżby absolwenci nie rozumieli ,że to PO-PSL narobiła tego ,,bigosu,,? Z drugiej strony TK to władca władców? Nikt ich nie może kontrolować?,czyli im wolno wszystko? Ludzie przejrzyjcie na oczy. Nie widzicie tego ?,czy udajecie ,że nie widzicie?

  • gow(2016-01-06 21:54) Odpowiedz 31

    Cwany, farbowany lis. Jest w tym pisiorskim rządzie a jakoby go nie było. Ważne, że kaska z koryta leci

  • Mark(2016-01-07 00:49) Odpowiedz 23

    Mój Boże ! A któż to działa doskonale gdy robi się rewolucję określaną jako "dobre zmiany". Gowin przecież w PO też popełniał gafy. Jego pomysł, aby błysnąć jako szef MS, polegający na uwolnieniu gorsetu różnych profesji od nadmiaru regulacji był nieudaną lipą np. w kwestii przesunięcia decyzji z sądów powiatowych do miast wojewódzkich. W małych miastach tylko z tego powodu utracił wpływy i nic nie osiągnął. Odsunęli się od niego liczni ludzie z małych miast, lokalne elity prawnicze i PO utraciła tam wpływy na rzecz PSL i PiS. Pokazały to wybory samorządowe.A było co w sądownictwie naprawiać! Wywalić niekompetentne kadry ze starego systemu, zlikwidować biurokrację , nadmiar procedur, lenistwo sądów w prowadzeniu szybko i skutecznie spraw, korupcje itd.,na wszystkich szczeblach władzy sądowniczej. Czyż tego nie pokazuje wyraźnie program w TV Państwo w państwie"? PiS i rząd też popełnia błędy. To prawda, ale działa skutecznie, bez strachu przed lewactwem i liberałami - leniuchami w rodzaju Tusk i ferajna. Nie ma zamiaru okradać obywateli. Chce i to zrobi, bardziej równomiernie rozłożyć koszty reform o "elyty" które zgromadziły 90% zasobów materialnych, gdy przeciętny obywatel ledwo dyszy. I to jest ta RP w ruinie ! Sa pałace, apartamenty, ale ... nielicznych. Jest kapitał obcy, ale on żeruje na naszej gospodarce? banki, hipermarkety, a nawet produkcja i uslugi, które mogłyby z powodzeniem realizować polskie firmy, ale przekazuje się je przez platfusowe rządy pod zarząd obcego kapitału. I to boli polski biznes, a nie to co plecie Bochniarz, Malinowski, Goliszewski , wszyscy z elit i przedstawicielstw wielkiego biznesu, a nie reprezentanci małej i średniej przedsiebiorczości. TO oni bronią obce banki, hipermarkety itd., przed opodatkowaniem !!!. Mają w nosie polski biznes. Kłamią, że są nadmiernie obciążeni podatkami, płacami, gdy w praktyce nie inwestują potężnych swoich kapitalów w rozwój RP. Wyjście? Opodatkować konsumpcję liderów wielkiego biznesu gdy nie inwestują kapitału w rozwój swoich firm. Zamykać firmy , które lokują swoje centrale w rajach podatkowych,. bo tym samym uciekają od opodatkowania w RP. Nawiązać kontakty, jak Niemcy, z dyrekcjami obcych banków, w których lokują swoje kapitały polscy rentierzy, uciekający przed opodatkowaniem w kraju itd.

  • obywatel(2016-01-06 22:01) Odpowiedz 05

    Studenci do nauki, bo jesteście kategorią bezrobotnych, nieproduktywnych. każdy do was dopłaca i opóźniacie wszelki rozwój