statystyki

Powyborcze wnioski: Polacy pozbyli się nieudaczników czy wyprano im mózgi?

autor: Andrzej Andrysiak30.10.2015, 06:57; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:15
głosowanie, wybory

Rynek pracy wymaga naprawy, banki wcale nie są takie kryształowe, wolny rynek nie podnosi wszystkich łodzi, bo tworzy nierówności, a optymalizacja podatkowa to jedynie bardziej wyrafinowana forma podatkowego oszustwa. Są diagnozy, trzeba szukać rozwiązańźródło: ShutterStock

Pewnie też kiedyś usłyszeliście ten doprowadzający do szaleństwa komunikat: to nie podlega dyskusji. Chcieliście coś wyjaśnić, przedstawić argumenty, wytłumaczyć, jednak z drugiej strony nie było chęci do rozmowy, a jedynie przekaz: o tym nie będziemy rozmawiać. Przez ostatnie lata obrońcy transformacyjnego porządku wciąż powtarzali: urządziliśmy Polskę najlepiej, jak to możliwe. Można poprawiać, ale nie zmieniać. Najspokojniejszy by się wkurzył. Skończyło się zwycięstwem PiS.

Dominują dwa wyjaśnienia tego, co się wydarzyło 25 października. Pierwsze: ludzie się obudzili i w końcu odsunęli od władzy nieudaczników. Dali władzę tym, którzy zadbają o kraj, społeczeństwo i naród. Drugie: zmasowana propaganda wyprała ludziom mózgi, uwierzyli, że Polska jest w ruinie, każdy dostanie 500 zł i będzie krócej pracował. Dali się omotać i zepchnęli nas w otchłań barbarzyństwa. Wiadomo, nikt racjonalny tak by nie zrobił.

Znamy to, stara śpiewka powtarzana od lat. Ja jestem dobry, a ty zły. Każdy sobie. Jeśli ktoś zawinił, to ten drugi. Gdybyż to było takie proste! A co państwo na taką odpowiedź: do wyniku wyborczego Prawa i Sprawiedliwości najbardziej przyłożyli rękę jego przeciwnicy? Demokraci, którzy nie odrobili reakcji z demokracji.

Nieodrobiona lekcja

To była pełzająca zmiana. Zaczęło się dwa–trzy lata temu, gdy do Polski dotarł pokryzysowy krytycyzm. Wydarzenia lat 2008–2009 przeorały społeczną świadomość Zachodu i w końcu przełożyły się na polityczne wybory. Choćby Greków, którzy – co wcześniej było niewyobrażalne – w 2014 r. oddali władzę radykalnym lewicowcom z Syrizy.

Do nas fala dotarła z opóźnieniem. Zrazu ignorowana, z trudem przebijała się do opinii publicznej. Bo jak to – dyskutować o tym, czy kapitalizm wymaga naprawy? Skąd niby pomysł, że tkwi w nim wewnętrzna sprzeczność, która nigdy nie pozwoli sprawiedliwie dzielić bogactwa? Przepraszamy, ale czy chodzi o ten sam ustrój, który wprowadziliśmy z takim mozołem po 1989 r., dzięki któremu Polska wykonała skok cywilizacyjny i kulturowy, a ludzie w końcu mogą cieszyć się dostatkiem?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

  • andy(2015-10-30 11:10) Zgłoś naruszenie 41

    z lekka przewaga ze jednak dalismy sobie wyprac muzgi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • natan(2015-11-23 11:29) Zgłoś naruszenie 32

    A afery i kolesiostwo to co to jest ?? Czy autor uważa ze Polacy to durnie i nie widzieli co PO wyrabia , same afery i skandale czy trzeba mieć wyprany mózg żeby tego nie widzieć ??? Autor obraża Polaków tymi sugestiami , którzy po 8 latach oszustw przez PO pogoniło ich od rządzenia i mam nadzieję że PO i ta PO - Nowoczesna Bis skończy jak SLD !!!

    Odpowiedz
  • Trzecie wyjaśnienie(2016-01-09 16:02) Zgłoś naruszenie 31

    Jest jeszcze trzecie wyjaśnienie - ludzie poszli głosowanie za PiS ale przeciwko PO i PSL. PO i PSL po wygraniu drugiej kadencji pod rząd uznało się za nieomylne i uprawnione do zawłaszczenia Polski na zawsze. Zarozumialstwo zostało jednak ukarane. Niestety oby nie było to leczenie dżumy cholerą ... Jak się nie obrócisz d... z tyłu ...

    Odpowiedz
  • Odwracanie uwagi od istotnych spraw krajowych nie(2015-11-02 00:10) Zgłoś naruszenie 13

    @# Inspektor Pracy, merytorycznie zbilansowal dwie kadencje nieRZadow PO-PSL-SLD i Agentow obcych wywiadow i wplywow . Nic ujac nic dodac ! ! !
    Dzieki Panu Bogu, ze na tym ETAPIE okazalo sie za 25-letnie robienie WODY z MOZGOW POLAKOM przez Gazete Wyborcza i propagatorow klamstw SPALILY na PANWECE .

    Odpowiedz
  • lumiere(2015-10-30 12:21) Zgłoś naruszenie 15

    Jestem prawnikiem, czytam Państwa artykuły, głosowałam na PIS, mam wyprany mózg? Szczerze powiem, iż mam wrażenie,iż takowy posiada autor tekstu. Przyznam ,iż nie spodziewałam się tak słabego tekstu w tak poważnym portalu.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-10-30 16:06) Zgłoś naruszenie 11

    ...TK w sprawie najniższej kwoty wolnej od podatku wydal wyrok ,który ukazał CAŁEMU SPOŁECZEŃSTWU dobitnie, że te POtwory cynicznie przez 8 ostatnich lat okradały najbardziej biednych obywateli społeczeństwa przy czym jak wiemy Prezesom swojego nadania podnosili POnadkominowo płace.
    Gdyby w Polsce istniała sprawiedliwość to już za samo to Oni powinni gnić w więzieniach.
    Nie wspominamy o zasiłkach pogrzebowych czy zadłużeniu niebotycznym państwa.
    POlska jest w ruinie -to jest prawda i tego nie można się wstydzić mówić! .
    Nie sztuka jest zadłużyć w bankach kraj czy dom ,wyprzedać majątek budując za to jakieś tam stadiony na których nie można nawet zorganizować Olimpiady i powiedzieć "myśmy dokonali CUDU" przy okazji połowę rozkradając czy znaczną część trwoniąc. Pamiętajmy , ze nawet firmy które miały kontrakty na budowę przy Nich pobankrutowały.Ta mafia powinna gnić w więzieniu lub skończyć jak Słoneczko Karpat

    Odpowiedz
  • A kto pyta?(2015-11-27 21:37) Zgłoś naruszenie 12

    Kto w żyddojczecajtungu pyta o jakichś "onych", a nie o "nas"?

    Odpowiedz
  • Już ty lepiej niczego nie wyciągaj.(2015-10-30 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Włóż te swoje gluty z powrotem do nosa.

    Odpowiedz
  • DZIADEK-62 LATA -STAZ 47 LAT-16 WARUNKI SZKODLIWE(2015-12-21 09:28) Zgłoś naruszenie 03

    TRYBUNAL ORZEK 67 ZGODNE BO WCZESNIEJ MERKIELOWA A TUSK DOKONCZYL.A DLA CZEGO TRYBUNAL SIE NIE SPSZECIWIAL JAK RZODZOCY BRALI MILIONOWE NAGRODY A BIEDNI EMERYCI PO 7 ZLOTY..GDZIE BYL TRYBUNAL JAK SWIADCZENIE BYLO 160% A PARTJE ZMIENILY DO 80%.PARTJE TO BYLY;SLD UP SDPL PO FKP SKL.CI LUDZIE GLOSOWALIZA OBNIZENIEM PIEKARSKA PILAT SIEMIOTKOWSKI BOROWSKI CELINSKI KTORY WYPROWADZIL MATKIE NA ULICE WSTYC SIE DZIADU,NALECZ OBRONCA GAJOWEGO,KOMOROWSKI,KOPACZ PISKORSKI DZIEWULSKI,PIECHOCINSKI KACZMAREK.ATERAZ WALCZO O OBRONE DEMOKRACJIY BYLO W 2001 ROKU.NIGDY WAM TEGO NARUD NIE ZAPOMNI.WY MOWICIE NAZYWAJO NAS KOMUCHY I ZLODZIEJE SAMNI SIE OKRESLCIE KIM WTEDY BYLISCIE.TU SLOWO PRZEPRASZAM TO NIC NIE ZNACZY BO OKRADLISCIE SWOJ BIEDNY NARUD.TEN NARUD WYJDZIE ALE WTEDY NIE BEDZIE CIEKAWIE PETRU I KJIOWSKI WIELCY TEGO SWIATA.PETRU I KIJOWSKI MY ROCZNIK1953 DOMAGAMY SIE EMERYTUR BO ZACZYNALISMY MAJOC 15 LAT.PETRU CALY CZAS SMUCI ZE NAJPIERW TRZEBA ZAROBIC.MAMY STAZ WIEK ORAZ WARUNKI SZKODLIWE.NARUD TO NIE JEST SZMATA ZEBY ONIO DZIKIE RYJE WYCIERAC.TO CO ROBICIE TO JUZ NIE DLUGO MOZE DOPROWADZIC DO WOJNY DOMOWEJ.JAK TO PIEKNIE W RADJO MOWIL STEPIEN ZE MORZE KACZYNSKI CHCE SOBIE POSTRZELAC I WIELE GLUPICH SLOW URZYL TO SPRAWA NIE TRYBUNALU TYLKO SN.TO UCZONY TO NIECH MYSLI CO MOWI WRADIO WOX FM.NA SWIETA DLA STEPNIA I RZEPLINSKIEGO.ZDROWJA WEGLA I STALI NIECH SIE ZE WSTYDU SPALI

    Odpowiedz