Elsner tłumaczył, że środowe spotkanie miało przyjąć formę okrągłego stołu, podczas którego zainteresowane strony mogłyby wyjaśnić sobie kontrowersje związane z procedowaną w Senacie ustawą o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych, a także osiągnąć zbliżenie stanowisk.

"Niestety prezes Związku Banków Polskich (Krzysztof) Pietraszkiewicz odmówił udziału w spotkaniu i wobec tego zmuszony jestem jutrzejsze spotkanie odwołać" - powiedział Elsner na konferencji prasowej w Sejmie.

Elsner przekazał dziennikarzom, że Pietraszkiewicz był skłonny spotkać się z posłami "tylko na swoich warunkach", a więc: na spotkaniu, któremu patronować będzie marszałek Sejmu, oraz na którym obecni będą przedstawiciele wszystkich klubów poselskich.

"To skandaliczne, że przedstawiciel korporacji bankowej (…) stara się wyznaczać polskiemu Sejmowi, wyznaczać posłom, parlamentarzystom, formułę, w jakiej skłonny jest rozmawiać i spotykać się" - ocenił Elsner.

W ubiegłym tygodniu, po zapowiedzi okrągłego stołu ws. kredytów frankowych, szef Związku Banków Polskich uznał zaproszenie posłów SLD za "typowe przedsięwzięcie w ramach kampanii wyborczej". Przypomniał, że ustawa dotycząca restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych została już uchwalona, a proces legislacyjny jest obecnie na etapie Senatu. „Dyskusja z udziałem różnych środowisk na temat kredytów walutowych odbywała się wcześniej, a w lipcu przy okazji ustawy dotyczącej restrukturyzacji takich kredytów” – zwrócił uwagę Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem sens ma jedynie poważna debata powiązana z oceną skutków nowych regulacji. "Takiej oceny powinny dokonać i zaprezentować kompetentne instytucje odpowiadające za stabilność finansową kraju. We właściwym trybie przedyskutowane powinny być propozycje niezbędnych modyfikacji i uzupełnień. Dlatego też poprosiliśmy o spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Ustawą o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej wkrótce zajmie się Senat. Przewiduje ona, że kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku, po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Zgodnie z ustawą bank wyliczy różnicę pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych.

Bank ma umarzać 90 proc. tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Z takiej formy pomocy będą mogły skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia jest wyższa niż 80 proc.

Kolejnym warunkiem jest kryterium powierzchni nieruchomości - w przypadku mieszkania jego powierzchnia nie może przekraczać 100 m kw., a w przypadku domu 150 m kw. Jednak kryterium powierzchni nie dotyczy rodzin z trójką i więcej dzieci. Aby skorzystać z ustawy, kredytobiorca nie może posiadać innego mieszkania ani innego domu, chyba że ma inny lokal mieszkalny lub jego część nabyte w drodze spadku już po zaciągnięciu restrukturyzowanego kredytu