statystyki

Polski senior jest schorowany i biedny, ale to on utrzymuje rodzinę

autor: Karolina Nowakowska10.08.2014, 08:00
Częstym argumentem wyjścia z rynku pracy jest również zły stan zdrowia.

Częstym argumentem wyjścia z rynku pracy jest również zły stan zdrowia. źródło: ShutterStock

Polski senior chce jak najszybciej odejść na emeryturę. Jest schorowany i biedny, ale to na jego barkach spoczywa utrzymanie dzieci i wnuków. Taki obraz osób w wieku 50+ wyłania się z ogólnoeuropejskiego badania SHARE "Portret generacji 50+ w Polsce i w Europie. Wyniki badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie (SHARE)".

Reklama


Reklama


Badanie miało za zadanie porównanie stylu i poziomu życia europejskich seniorów. Portret polskiego seniora znacznie odbiega od tego z Zachodu.

Przede wszystkim polski senior chce jak najszybciej przejść na emeryturę. Dlaczego? Bo jego praca jest nudna i mało płatna, ale przede wszystkim dlatego, że może. – Deklaracja odejścia na emeryturę „tak szybko jak tylko jest to możliwe” jest silnie skorelowana z subiektywną oceną jakości pracy i satysfakcji osiąganej z zatrudnienia, w rzeczywistości faktycznie przekładają się na wyższe prawdopodobieństwo wyjścia z zatrudnie¬nia – twierdzą autorzy badania. To jednak nie jedyny powód.

Polska – wynika z raportu – jest krajem, w którym nie tylko obowiązuje jeden z najniższych progów wieku emerytalnego, ale także system rent daje możliwość szybkiego wyjścia z rynku pracy. Szczególnie często dotyczy to kobiet. Zaledwie 32 proc. Polek w wieku 50+ jest aktywna zawodowo. Dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 80 proc. Mniejsza dysproporcja panuje wśród mężczyzn. W Polsce pracujących jest nieco ponad 50 proc, a w Szwecji – 84 proc.

Częstym argumentem wyjścia z rynku pracy jest również zły stan zdrowia. Potwierdzają to liczby. 

To właśnie emeryt utrzymuje swoje dzieci i wnuki

W Unii Europejskiej poprawa standardu życia oraz opieki zdrowotnej (w tym rozwój medycyny) przyczyniła się do wydłużenia oczekiwanej długości życia do 77 lat dla mężczyzn i 83 dla kobiet. W Polsce wartości te są znacznie niższe od średniej unijnej i wy¬noszą 72 lata u mężczyzn, oraz 81 lat u kobiet. Polski senior jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o zgłaszanie długotrwałych problemów zdrowotnych. Zgłasza je 65 proc. mężczyzn i 65 proc. kobiet w wieku 50+. Pod tym względem gorzej jest tylko w Niemczech - po ok. 69 proc kobiet i mężczyzn. W badaniu SHARE wśród ankietowanych uczestników swój stan zdrowia najlepiej ocenili Szwedzi oraz Francuzi. Doskonały lub bardzo dobry stan zdrowia wskazywało 43% Szwedów i 36% Szwedek oraz 20% Francuzów i 16% Francuzek, podczas gdy w Polsce – jedynie niecałe 10% mężczyzn oraz 6% kobiet. 55% Polaków i 61% Polek oceniło stan zdrowia podczas badania jako zadowalający lub zły.

Na ten problem uwagę zwróciła także ONZ. W opublikowanym niedawno rankingu państw najbardziej przyjaznych osobom, które ukończyły 60 lat. Polska zajęła 62. miejsce - najgorsze spośród wszystkich państw UE. Wyprzedzają nas także Białoruś, Tadżykistan i Wietnam. Najgorsze noty Polska zebrała w kategorii jakości opieki zdrowotnej. W skali 0-100 zostaliśmy ocenieni na 23,9. Jest to najgorsza ocena ze wszystkich państw Europy. Nieznacznie gorzej została oceniona opieka zdrowotna nad osobami starszymi w Kambodży (23,2), Mongolii (20,6) i Rwandzie (19,3). Poza tymi trzema krajami gorzej niż w Polsce jest tylko w Afganistanie (7,2).

Z badania SHARE jasno wynikają także inne zależności. Wczesna emerytura to niska emerytura. Polscy seniorzy mają problemy z wiązaniem końca z końcem. Na przejściowe problemy finansowe narzeka 65,4 proc. badanych, podczas gdy dla po¬równania w Szwecji jest to 15,1proc. Podobnie, odsetek osób znajdujących się w bar¬dzo trudnej sytuacji materialnej (odpowiadającej dużym trudnościom w wiązaniu końca z końcem) miał najwyższe wartości wśród respondentów z Polski - 21,0 proc. (2,4 proc. w Szwecji).

Jednak co ciekawe to właśnie emeryt utrzymuje swoje dzieci i wnuki. Analiza przepływów finansowych w ramach rodziny, pokazała, że co piąty senior przekazuje pieniędzy, a zaledwie co dziesiąty je otrzymuje. W obu przypadkach polski senior zawyż średnią unijną, która wynosi odpowiednio 11 i 7 proc. Europejska tendencja pokazuje, że im człowiek jest starszy, tym rzadziej bierze udział w transferach finansowych – zarówno rzadziej bierze pieniądze, jak i daje. W Polsce jest odwrotnie, ponieważ już co czwarty 80-latek przekazuje swoje pieniądze młodszym członkom rodziny.

Szybka emerytura, zły stan zdrowia i problemy finansowe sprawiają, że Polak 55+ przestaje być aktywny. Aktywność społeczna polskiego seniora jest znowu najniższa w Europie. Mniej niż 20 proc. w osób w wieku 55+ udziela się w grupie, a jeśli już to we wspólnocie religijnej. Poza tym seniorzy preferują aktywność indywidualną, a w szczególności – czytanie książek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Reklama

  • wroklo(2014-08-13 07:37) Odpowiedz 00

    Panie Oszukiwany, przecież Pani Redaktor opisała badania i statystyki. Jestes juz tak sfrustrowany, ze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Ciekawe, jaka to praca tak cię rozgoryczyła!

  • Emeryt(2014-08-10 18:40) Odpowiedz 00

    Z tą pracą to jest różnie. Większość seniorów musi zasuwać, żeby utrzymać rodzinę. MOPSY i GOPS-y nie robią nic by pomóc tym rodzinom. Pijak i menel otrzyma większą pomoc niż ten uczciwy staruszek. Taka jest prawda.

  • obcokrajowiec(2015-02-12 16:49) Odpowiedz 00

    "Zaledwie 32 proc. Polek w wieku 50+ jest aktywna zawodowo."
    Co za bajkowy kraj. Panie pracowac nie musza, panowie przechodza na rente jak najwczesniej. Polska ma najwyzszy odsetek rencistow na swiecie. I oni do tego utrzymuja swoje dzieci i wnuki--widocznie to jest kraina mlekiem i miodem plynaca. Tylko zadroscic.

  • Ela(2014-08-11 00:02) Odpowiedz 00

    Chce pracować a pracodawcy nie chcą mnie przyjmnue do pracy. Nie który pracodawców mówili że jestem za stara i powinno mieć emerytura. Nie ładnie.

  • oszukiwany 65.l(2014-08-10 23:10) Odpowiedz 00

    Pani Nowakowska,czy Pani pozwala sobie na wolne żarty z tej grupy osób ,czy pisze Pani pod zamówienie,czy jest Pani tak ciemna na ten temat,to co Pani napisała nie zawiera cząstki prawdy.Kłamstwo i manipulacja nie do przyjęcia.Kto teraz w Polsce dostaje rentę chorobową ,a o jakich emeryturach Pani pisze,opamiętaj się kobieto,kaleki nie mają waloryzacji od dziewięciu lat słynne 153 zł.ciekawe na czyje zlecenie tę potwarz dla tej grupy została wymęczona .

  • Towarzysz Gierek(2014-08-10 22:56) Odpowiedz 00

    I tak tego nie pokażesz. bogaci są emeryci ci z Szwadronów Śmierci. Skrytobójczo mordowali aktywnych robotników, w tym Popiełuszkę, Kotlarczyka i mają na miesiąc więcej niż mój zarobek w Anglii. to wszy

  • nadgóral(2014-08-10 22:14) Odpowiedz 00

    Ale za to mamy zieloną wyspę. I szczaw. W wolnym kraju od 25 lat senior i seniorka nie mogą być nieszczęśliwi i chorzy. Tfu z gebelsowską propagandą.

  • Jaromir(2014-08-10 21:47) Odpowiedz 00

    Do: 6: wera z IP: 80.51.106.*
    Godne wynagrodzenie nie bierze się z sufitu. Myślisz, że mój pracodawca płacił mi za leżenie, kawusie i temu podobne wczasy pod gruchami? Musiałem i chciałem pracować także w soboty i niedziele, po 10-12 godz./dobę i 12 lat bez urlopu. A Ty wero, miałaś chociaż jeden rok bez urlopu? Ja też kiedyś, w latach 70-tych, pracowałem w budżetówce (7 lat), to wiem ile tam było "roboty", zwłaszcza jak były imieniny jakiegoś pracownika. Podziękowałem za taką "pracę" i poszedłem tam, gdzie dobrze płacili za dobrą pracę, a nie za zatrudnienie. W wieku 55 lat wyjechałem za granicę. A Ty na co czekasz? Wrócisz i też będziesz miała DWIE GODNE w sumie emerytury.

  • FK_(2014-08-10 20:44) Odpowiedz 00

    luzik.. juz politycy staraja sie zeby i na utrzymywanie siebie nie mieli...

  • przyszły emeryt(2014-08-11 12:14) Odpowiedz 00

    Tak, za Tuska mamy Zieloną Wyspę,seniorzy utrzymują nie tylko niepracujące dzieci ale i rząd-państwo.Senior raz placi podatek od zarobków a drugi od emerytury nawet z tej minimalnej.Każdy inny duży przedsiębiorca może uciec od placenia podatku inwestując nie koniecznie w firmę,mają rónego rodzaju odliczenia.Emeryt to ktoś z kogo zawsze można zciągnąć podatek, a dobry emeryt to taki który zejdzie z tego świata zanim otrzyma I emeryturę,ale czy Tusk nie obiecał-będziecie pracować do smierci.

  • senior(2014-08-10 08:59) Odpowiedz 00

    "Przede wszystkim polski senior chce jak najszybciej przejść na emeryturę. Dlaczego? Bo jego praca jest nudna i mało płatna, ale przede wszystkim dlatego, że może." W moim przypadku było wręcz odwrotnie. Chciałem dłużej pracować, ponieważ bardzo lubiłem swoją pracę, miałem dobre wynagrodzenie (powyżej 200% przeciętnej), a przeszedłem na wcześniejszą emeryturę z konieczności i dopiero po kilku latach pracy na Zachodzie. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! W efekcie mam godną emeryturę.

  • Polski emeryt....(2014-08-10 15:54) Odpowiedz 00

    ...20-krotnie biedniejszy od bogatego Szwajcara i 4-krotnie biedniejszy od zbankrutowanego Greka. Utrzymuje jeszcze całą rodzinę !!! Cud nad WISŁĄ 2 !!!

  • Wiesław(2014-08-10 13:28) Odpowiedz 00

    Nie kazdy emeryt jest biedny, emeryt generał, pułkownik, prawnik(sędzia, prokurator, adwokat), europoseł, poseł, biskup, lekarz są bardzo bogaci

  • 48-lat pracy ,a złodziejom ciągle mało !(2014-08-10 13:11) Odpowiedz 00

    W opublikowanym raporcie ONZ brakuje osób "MISTRZÓW ŚWIATA " ludzi najaktywniejszych zawodowo bez prawa do emerytury ! Kto podszył się pod przepisy rodem z PRL za długoletni staż zawodowy należy się wcześniejsza emerytura ,choć jedna trzecia tego stażu to FIKCJA bo składek NIGDY NIE BYŁO !
    Aktywność Polskiego SENIORA nieuprzywilejowanego rząd wydłużył do 52-lat ,tylko ONZ jeszcze o tym NIE WIE
    bo wolne media oraz rząd sprytnie to ukrywają !

  • Polski senior jest potimista , przezyl kom. i prze(2014-08-10 12:35) Odpowiedz 00

    Rzad tylko umie straszyc uczciwych obywateli . Prowadzi polityke WYNARODAWIANIA POLSKI , to jest zakamuflowana EUTANAZJA na NARODZIE i SPOLECZENSTWIE POLSKIM ! ! !
    Podatki gonia podatki , kary , mandaty ,radary , kamery . Okradaja obywateli i pozwalaja okradac obywateli , w imieniu PRAWA .
    Prokuratura dokonala konfiskaty "NAGRAN TASMOWYCH" , gdzie sa TASMY , co ZAWIERAJA ? ? ?
    Jedza i pija za nasze pieniadze , kradna ,oszkuja , morduja , chcieliby wszystkich bez pretekstu ARESZTOWAC .
    Do czasu , tylko do czasu , koniec juz WIDAC . ZASTOSUJEMY t.z. PROFILAKTYKE na wirusa EBOLA , PO-PSL-SLD i inne wszy ktore nas kasaja .

  • wieloszczet(2014-08-10 11:53) Odpowiedz 00

    Autorka utrafiła w moje myślenie. Jest emeryt biedny, pracował, zabiegał i... nic nie oszczędził. Bo z czego?? Z tych groszaków, co mu wypłacali?? A co wykonano w ramach pseudoreformy emerytur manipulując refundacjami/rewaloryzacjami na potęgę, aby dostali wyznaczeni na bogatych? Problem widzę nie w tym, że ktoś pracował krótko, tylko w tym, że praca jest wyceniana bez uwzględnienia rzeczywistego wkladu pracy pracownika. Ci, co naprawdę są zapracowani utrzymują "niewydajnych" dzięki "uśrednianiu" poziomu zarobków nawet na poziomie małych zespołów. I dlatego z pracy w Polsce nie dorobił się nikt. Skąd ten proceder likwidujący z jednej strony jakość pracy, a z drugiej bezrobocie mało wydajnych pracowników? Z pilnowania statystyk, a nie rzeczywistej wydajności pracujących. Mamy pamiątkowe hasełko: czy się siedzi, czy się leży... się należy. Do tego dyscyplina pracy taka sobie i na koniec uczcić można problem setą, no dwiema... Jadą ludzie tam i ci co tu pracowali wracają "dorobieni" , a ci co pracy się nie boją i mogą koło niej leżeć, leżą i tam. W pełnym świetle.

  • Kuba(2014-08-10 10:18) Odpowiedz 00

    Jak to -za Tuska mamy eldoradao . Seniorzy nawet nie muszą zbierać na emeryture i tak jej nie dozyją!
    Jeden Pan powiedział mi że rewolta będzie w kraju jak seniorzy wymrą bo biedne dzieci nie będą miały za co zyć.

  • tez budżetówka(2014-08-11 06:49) Odpowiedz 00

    Jaromir - nie każdy ma takie szczęście, że w pracy kawusia, leżenie, nie przesadzaj, a nawet za takie pieniądze to nie ma motywacji do pracy, cóż z tego, że będziemy zapieprzać po 12 godzin jak dalej najniższa krajową. przy tym nie tylko po 10-12 godzin pracujemy, np. mamy dyżur pod telefonem przez tydzień 24 godzin na dobę, gdzie nie wolno nawet spać, także wyobraź sobie tydzień bez spania i to za ok. 18 zł, chciałbyś. Pamiętaj, z niewolnika nie ma pracownika. Przy tak męczącej pracy chciałeś dłużej pracować, no to masz porządne zdrowie, nie każdy tak ma.

  • wera(2014-08-10 13:26) Odpowiedz 01

    senior - bo miałeś godne wynagrodzenie, a ja jak mając najniższe wynagrodzenie - 35 lat pracy w pieprzonym powiatowym sanepidzie to po cholerę mam pracować i się męczyć za takie grosze, gdzie od 7 lat ani grosza podwyżki i tak dalej ma być, dojazdy też kosztują i co mi zostaje, wegetacja. Jak ja nienawidzę tego kraju