statystyki

Stosunek Polaków do innych narodowości. Lubimy Czechów, nie znosimy Romów

14.02.2014, 13:17; Aktualizacja: 14.02.2014, 13:17

Co drugi Polak największą sympatią darzy Czechów. Tak wynika z najnowszego rankingu Centrum Badania Opinii Społecznej. W pierwszej trójce znaleźli się również Włosi - lubi ich aż 48 proc. respondentów. Niewiele mniej - 47 proc. - darzy sympatią Słowaków. Tuż za nimi sytuują się Hiszpanie oraz Irlandczycy.

Reklama


Reklama


Najmniej lubiani są Romowie - uważa tak aż 55 proc. pytanych oraz Rumuni - tak twierdzi 45 proc. Analitycy z CBOS podkreślają, że stosunek Polaków do innych narodów niewiele się zmienił w porównaniu z zeszłym rokiem. W odniesieniu do większości nacji odnotowano jednak nieznaczne pogorszenie nastawienia.

Największe zmiany in minus - o 4 punkty procentowe - zanotowano względem Anglików. Mniej lubiani są też Rosjanie - w zeszłym roku pozytywnie wyrażało się o nich 31 proc. respondentów, a w tym roku tylko 25 proc.

CBOS już od dwudziestu jeden lat bada stosunek Polaków do innych narodów. W tegorocznym rankingu znalazły się trzydzieści cztery narody i grupy etniczne. Po raz pierwszy wymieniono Brazylijczyków i Estończyków.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama