Brak polskich tropów w europejskiej aferze piłkarskiej. Chodzi o śledztwo Europolu, który twierdzi, że nawet 380 spotkań w europejskiej piłce mogło być ustawionych. Afera korupcyjna w związku z ustawianiem meczów piłkarskich zatacza coraz szersze kręgi. Brytyjskie media podają, że cień podejrzeń padł nawet na słynny Liverpool. Władze klubu zaprzeczają.

W całej sprawie na szczęście brak wątku polskiego. Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski zapewnia, że nie ma na razie żadnych sygnałów, aby polskie drużyny znajdowały się w kręgu zainteresowania śledczych.

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydowanie potępia zjawisko tak zwanego match fixingu, czyli ustawiania meczów pod zakłady bukmacherskie. Godzi to w samą ideę sporu. "Sport jest dla kibiców i ma nieść ze sobą emocje. Jeśli idziemy na sfingowane widowisko to wszystkiego się odechciewa" - mówi rzecznik PZPN.

Śledztwo pod kryptonimem Operacja VETO było prowadzone przy udziale funkcjonariuszy z trzynastu krajów. Wśród podejrzanych jest 425 osób, w tym sędziowie, piłkarze, ale też przestępcy z 15 krajów. Chodzi głównie o spotkania kwalifikacji do mistrzostw świata, Europy oraz dwa mecze Ligi Mistrzów.

Dziennikarz Polskiego Radia i autor bloga "Piłkarska mafia" zajmujący się polską aferą futbolową Dominik Panek mówi, że nie jest zaskoczony skalą skandalu. " Same liczby, które tam padają wskazują na to, że może być to bardzo poważna sprawa. Jeżeli mówi się o ustawiania meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata i w Lidze Mistrzów to oznacza, że korupcja sięgnęła szczytów świata futbolu" - mówi dziennikarz portalu polskieradio.pl

Polska już dwa lata temu zwracała uwagę Europy na ten narastający problem. Walka ze zjawiskiem tak zwanego match fixingu była jednym z priorytetów naszej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Ówczesny minister sportu Adam Giersz ostrzegał swoich kolegów z innych państw Wspólnoty, aby zwrócili uwagę na ten problem. Polska postulowała wówczas, aby europejskie instytucje dużo mocniej przyglądały się zawodom sportowym właśnie pod kątem możliwości wystąpienia oszustw.