statystyki

Telefon stacjonarny nie umarł

28.01.2013, 15:24; Aktualizacja: 28.01.2013, 15:31
 • Wyślij
 • Drukuj
Telefon

Telefonźródło: ShutterStock

Po co komu telefonia stacjonarna ? – zapyta ktoś. Przecież smartfony i tablety skutecznie wypierają telefony stacjonarne. Rzeczywiście, ustępują one popularnością komórkom, ale wciąż korzysta z nich wielu Polaków.


reklama


Powody? Na pewno przyzwyczajenie, ale i znacznie większa prostota takiego rozwiązania. To główna zaleta zwłaszcza dla osób starszych, dla których telefony komórkowe ze swoimi licznymi gadżetami są zbyt skomplikowane a na dodatek wymagają ładowania baterii (o czym łatwo zapomnieć...). No i kwestia chyba najważniejsza: zasięg. W przypadku komórki łatwo go stracić nawet we własnym domu, nie mówiąc już o utrudnionym dostępie do sieci w mniejszych miejscowościach czy na wsi. Są bowiem ciągle regiony Polski, gdzie stawianie masztów przekaźnikowych zwyczajnie się operatorom komórkowym nie opłaca.

Fanami telefonii stacjonarnej są też ciągle przedsiębiorstwa. To jeden z podstawowych sposobów komunikowania się wykorzystywanych w każdej firmie. Co więcej, nawet rozwój telefonii komórkowej i internetowej nie wpływa znacząco na zainteresowanie tymi usługami.

Firmy korzystające z telefonów stacjonarnych nie zamierzają z nich rezygnować. Ale co ciekawe, nie wykorzystują wszystkich elementów oferty. Największym powodzeniem cieszą się połączenia lokalne, międzystrefowe oraz te do sieci komórkowych. No i dostęp do Internetu: mobilny, zwłaszcza ze względu na ograniczenia ekranów smartfonów, jest wciąż w znacznej mniejszości. Z łączy stacjonarnych korzysta 80 proc. firm. W wielu przypadkach natomiast rezygnują z licznych usług dodanych, a połączenia międzynarodowe są albo całkowicie wyłączone (ograniczone dla wyższego managementu), albo mocno limitowane.

Nie zmienia to faktu, że operatorzy telefonii stacjonarnej spotykają się z jednym, podstawowym problemem: postępującym strukturalnym procesem stopniowego odchodzenia klientów indywidualnych od telefonu stacjonarnego na rzecz rozwiązań komórkowych.

Czy nie ma na to ratunku? Zdaniem operatorów w przyszłości tendencja rozwijania ofert pakietowych, łączących dwie lub trzy usługi, w połączeniu z rozwojem rynku usług dostępu szerokopasmowego powinny doprowadzić do stopniowego spowolnienia zjawiska wypierania telefonii stacjonarnej przez komórkową i przyczynić się do utrzymania wartości tego rynku.

Rynek telefonii stacjonarnej jest zdominowany przez Grupę TP (Orange), która obsługuje wciąż ponad 60 proc. wszystkich klientów detalicznych. W ramach rynku, konkurencję stanowią operatorzy alternatywni, tacy jak NOM - Niezależny Operator Międzystrefowy , którzy korzystają z rozwiązań regulacyjnych w zakresie hurtowej odsprzedaży abonamentu i uwolnienia pętli lokalnej. Obecnie NOM świadczy głównie usługi połączeń stacjonarnych, oferując 13 nowoczesnych planów taryfowych w dostępie POTS i ISDN BRA z przeznaczaniem dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że na koniec 2011 r. z usług telefonii stacjonarnej korzystało ok. 7,9 mln abonentów (w ciągu roku ubyło ich niemal 800 tys.), podczas gdy liczba aktywnych kart SIM przekroczyła 50 mln, rosnąc o 3 mln! Ale nie zmienia to faktu, że telefonia stacjonarna, przynajmniej w sektorze biznesowym, nadal jeszcze długo będzie się liczyć.


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Inne

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 6

 • 1: aldona z IP: 178.42.74.* (2014-12-08 14:07)

  chciałam mieć sam net a tu wszędzie ci mówią że oczywiście necik będzie ale trzeba telefonik stacjonarny, pytam się po co mi to, dlatego fajna opcja jest dropss bez telefonu, no i turla się po chacie

 • 2: janka z IP: 31.183.62.* (2014-12-06 09:52)

  większość ma komórki nawet osoby starsze, więc gdzie te stacjonarki ? może w call center
  ale po co komu stacjonarny? ale jak chcesz miec neta to musisz bulic za cos czego nei używasz... wiadomo gdzie tak jest , dlatego mnie tam już nie ma i jestem w dropsie bez stacjonarki

 • 3: seba z IP: 176.31.222.* (2013-03-19 12:56)

  Ja mogę Ci z czystym sumieniem polecić - używam i jestem zadowolony. Zaszkodzić w internecie jakiejś firmie nie jest trudno, więc opinie na forach traktowałbym z pewnym dystansem. Wg mnie NOM to po prostu bardzo solidna firma

 • 4: karolina z IP: 46.105.228.* (2013-03-18 14:49)

  Tepsa - wiadomo. No ale właśnie jakie macie opinie o nom 1044? Czytałam różne, zarówno pozytywne jak i mniej przychylne...

 • 5: seba z IP: 176.31.222.* (2013-03-18 13:49)

  Niezależny operator międzystrefowy jest całkiem ciekawą alternatywą. Opinie o tepsie są jakie są i chyba każdy widzi co ich monopol robi z rynkiem.

 • 6: gator z IP: 89.71.137.* (2013-01-29 01:29)

  Niestety monopol Tepsy/Orange zepsuł rynek. Ale jest jeszcze jakaś szansa na odrodzenie, wchodzą na szczęście coraz intensywniej mniejsze firmy z konkurencyjną ofertą. Dla firm czy dla starszych to wciąż najlepsze rozwiązanie...

Prawo na co dzień

Galerie

reklama