statystyki

Ks. Janocha: Księża nie są z Księżyca. Homoseksualizm jest problemem wśród kapłanów

autor: Robert Mazurek20.09.2018, 20:00; Aktualizacja: 21.09.2018, 08:56
Biskup Michał Janocha, fot. Marcin Łobaczewski

Biskup Michał Janocha, fot. Marcin Łobaczewskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Marcin Łobaczewski

Zadaje pan pytanie, na które nie umiem odpowiedzieć. To pytanie o grzechy ludzi Kościoła, które są popełniane od dwóch tysięcy lat. Tak było i obawiam się, że tak będzie, a w każdym człowieku jest naturalna chęć ukrywania grzechów swoich i ludzi mu bliskich – mówi bp Michał Janocha.

Za tydzień „Kler” Wojciecha Smarzowskiego wchodzi do kin…

Nie oglądałem, ale chyba nie zobaczę, bo widziałem zwiastun. To jak z zepsutą zupą – spróbuje pan łyżkę i nie ma ochoty na więcej.

Ale film już wywołuje dyskusję.

Nie wchodząc w intencje reżysera, powiem, że nawet bardzo nieżyczliwa krytyka może przyczynić się do oczyszczenia Kościoła, ale cena tego oczyszczenia może być w tym wypadku bardzo duża. Obawiam się, że wielu widzów przyjmie tę wizję bez cienia krytycyzmu…

Kościół zmaga się z potężnym kryzysem…

Który trwa od dwóch tysięcy lat. Już w pierwszym Kościele wśród jego elity 8,3 proc. okazało się niegodnymi powołania. Mówię tu o jednym z dwunastu apostołów.

A i św. Piotr się Jezusa wyparł.

I to trzykrotnie, prawda? To jest przecież bardzo poważny kryzys Kościoła u samego jego początku. I choć nie mam żadnych danych, to myślę, że statystycznie poziom kapłanów, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu, utrzymywał się w historii w okolicach tych 8 proc.

Dokończę. Kościół zmaga się z kryzysem, a właściwie dwoma kryzysami: skandalami pedofilskimi oraz homoseksualnymi.

Związek pomiędzy homoseksualizmem a pedofilią jest w wielu wypadkach oczywisty.

W serialu „Młody papież” tytułowy bohater Pius XIII chce walczyć z pedofilią w Kościele, rozpoczynając od walki z homoseksualizmem wśród księży, bo 90 proc. pedofilii to wykorzystywanie chłopców.

Te statystyki rzeczywiście mniej więcej tak wyglądają, zarówno w Niemczech, jak i w Stanach Zjednoczonych. Ale z drugiej strony ten filmowy młody papież ma strasznie klerykalną wizję Kościoła, podobnie jak prasa, którą pan reprezentuje. Reformujemy Kościół, to znaczy co, reformujemy kler? Przecież mówimy o problemach całego Kościoła, o problemach świeckich i duchownych, o problemach ogólnoludzkich.

Papież Franciszek kryje mafię homoseksualną w Kościele?

Problem oczywiście istnieje, ale gdzie dowody na tak poważne oskarżenia?


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (29)

  • Valdemort(2018-09-20 20:31) Zgłoś naruszenie 2111

    dymanie dzieci to margines, klecho?!!! od 2000 lat dymacie się mimo ślubowania celibatu, dymacie dzieci i to jest margines?!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Ja(2018-09-20 21:27) Zgłoś naruszenie 142

    Przecież na początku filmu nie ma napisu ,że fakty filmowe dotyczą wszystkich księży.Zgoda ,pedofilia w kościele to margines ale zachowania pedofilskie niektórych księży trwały,trwają i będą trwały.54 lata temu byłam molestowana przez księdza.Dziś mam 64 lata i pamiętam to upokorzenie.Tego się nie zapomina.

    Odpowiedz
  • roko(2018-09-20 22:02) Zgłoś naruszenie 94

    Niby tacy święci a nie potrafią przyznać się, że stada bezrobotnych chłopów w czarnych sukienkach musi się gdzieś wyżyć. No bo nikt mi nie wmówi, że wszyscy to eunuchy. Tylko jakim prawem robicie to faryzeusze dzieciom. Bo co, bo one są niewinne i można nimi manipulować. A ty remick - od twojego dy....a to czego dostajesz, że śmiesz wpisywać się w taki sposób, gdy krzywdzone są bezbronne dzieci. I nie mają tu znaczenia prawicowe gadki - że to margines.Margines to ten co tak mówi. A molestowanie dzieci jest obrzydliwą zbrodnią. Normalni ludzie co do tego nie mają wątpliwości. Oceniam, opiniuję, wyrażam poglądy na tematy publiczne.

    Odpowiedz
  • starszak1(2018-09-20 23:40) Zgłoś naruszenie 84

    I słusznie.Koscół katolicki coraz bardziej przypomina rynsztok. Z automatu film nt KK jest filmem nt rynsztoka.

    Odpowiedz
  • remick(2018-09-20 20:52) Zgłoś naruszenie 712

    @Valdemort... ty widocznie od twojego "dymania" dostales impotencji mozgu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PolakKatolik(2018-09-21 07:36) Zgłoś naruszenie 62

    Dziwie sie że ksiądz biskup sie dziwi, nie pamieta jak na bilbordach wisiały marginalne przypadki dotyczace sędziów? kradziez kiełbasy czy spodni? a ile nibykatolicka władza zrobiła szumu i ile kasy wydała na ten czarny PR.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-09-20 20:31) Zgłoś naruszenie 619

    no cóż, DGP mało oryginalna w swojej "jeździe" na Kościół Katolicki

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • XYZ(2018-09-21 08:58) Zgłoś naruszenie 53

    Tyle ze nie kazdy czlowiek jest czlonkiem organizacji, ktora zawsze i przy kazdej okazji ukrywa pedofilie, broni zboczenca i atakuje i gnoi ofiary. Wiec sobie biskupie ludzkoscia **** nie podcieraj.

    Odpowiedz
  • Janusz I(2018-09-21 14:30) Zgłoś naruszenie 51

    Za pedofilię karałbym śmiercią, zwłaszcza księży i nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Po zniesieniu Celibatu....(2018-09-21 11:48) Zgłoś naruszenie 44

    Żonki księżom by szybko szmatą kuchenną zboczenia z głowy wybiły..... Niestety nic innego w tej kwestii nie wymyślono lepszego. Brak baby nikomu na dobre nie wychodzi.

    Odpowiedz
  • Teo(2018-09-22 21:05) Zgłoś naruszenie 31

    Becia też wysłała synka do seminarium, żeby ukryć jego homo. Nic nie mam co do tej orientacji, ale wkurza mnie hypokryzja. Nie przeszkadza mi tez homoseksualizm księzy, obawiam sie pedofilii, bo to dotyka bezbronne dzieci.

    Odpowiedz
  • Film to rozrywka(2018-09-21 11:40) Zgłoś naruszenie 31

    Drogówka też była i jakoś nikt z Policji nie protestował....

    Odpowiedz
  • ela(2018-09-21 10:55) Zgłoś naruszenie 311

    Wiadomo,że homoseksualizm jest zły. Nie rozumiem jednak tego ataku na księży,a z drugiej strony obnoszenie się nim i wynoszenie na piedestał .Homoseksualizm to choroba i zawsze jest zły,obojętnie kogo dotyczy ,prawda?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ghdfcx(2018-09-22 17:47) Zgłoś naruszenie 13

    Księża są podobno z powołania i bożej łaski. Niech czarna stonka zrozumie, że chociaż jeden zboczeniec jest tego zaprzeczeniem!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka(2018-09-23 15:56) Zgłoś naruszenie 10

    Mam prostą odpowiedż księża powinni mieć rodziny ,żaden celibat ,to mydlenie oczu ludziom,gwałty były będą sama przed tym uciekłam ,albo jedno wykastrować na żywca.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz