Zamówienia publiczne to dzisiaj największy zasób kapitału, jaki może być do dyspozycji sektora prywatnego. Będę o tym mówić na forum ONZ - zapowiedziała w środę minister przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas Krajowego Forum Interesariusz Agendy 2030.

Szefowa MPiT przedstawi 17 lipca na forum ONZ raport, który opracowano na potrzeby przeglądu realizacji przez nasz kraj celów zrównoważonego rozwoju, zdefiniowanych w Rezolucji ONZ – Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

"Będziemy mogli pokazać nie tylko nasze plany, ale nasz dotychczasowy dorobek i wskazać w sposób jednoznaczny, że to, co nas dzisiaj najbardziej interesuje to jak sprawić, aby Polska stała się państwem nowoczesnym, by była państwem inkluzywnym, który włącza we wszystkie dobrodziejstwa rozwojowe wszystkie grupy i podmioty społeczne" - mówiła w środę Emilewicz.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które zostały przyjęte przez ONZ w 2015 r. w ramach Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wskazują cele, którym powinny być podporządkowane najważniejsze działania i projekty strategiczne poszczególnych krajów.

Cele te to m.in: wyeliminowanie ubóstwa i głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji, czysta i dostępna energia, wzrost gospodarczy i godna praca, innowacyjność, mniej nierówności, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, działania z dziedziny klimatu. Polska podpisała agendę wraz ze 192 państwami członkowskimi ONZ i tym samym zadeklarowała ich realizację. Odpowiada za nią Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Mówiąc o priorytetach rządu w kontekście Agendy 2030 Emilewicz wskazała m.in. na wymiar społeczny i gospodarczy. "W sferze społecznej to jest ograniczenie wykluczenia społecznego, ubóstwa, nierówności społecznych. W wymiarze gospodarczym najistotniejsze to budowa silnego, innowacyjnego, konkurencyjnego przemysłu, wsparcie przedsiębiorczości" - zaznaczyła. Dodała, że ważne jest też postawienie na technologie informacyjne i skorzystanie w pełni z rewolucji cyfrowej.

Zwróciła też uwagę na wymiar środowiskowy agendy. "Naszym celem jest poprawa jakości powietrza i środowiska dzisiaj w Polsce" - zaznaczyła. Istotne dla naszego kraju jest np. efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi, bo "Polska jest w Europie krajem niemalże pustynnym". Ale też skuteczna gospodarka odpadami.

Emilewicz zaznaczyła, że nasz kraj nie będzie mógł zrealizować tych celów bez partnerstwa z interesariuszami społecznymi i wskazała na konieczność, "odejścia od modelu administrowania na rzecz współdzielenia odpowiedzialności" z partnerami społecznymi.

"Ani program np. 500 plus, ani polityka której celem jest budowanie CPK nie będzie skuteczna, jeśli nie będzie w sposób w pełni partnerski realizowana, akceptowana" - podkreśliła. Dodała, że zarówno podmioty gospodarcze, jak i partnerzy społeczni muszą uznać, że cele nakreślone w Agendzie 2030 są to też ich cele rozwojowe. Bez tego, jak powiedziała, nie uda nam się w większym stopniu być beneficjentami programów międzynarodowych, czy przekroczyć ograniczeń rozwoju technologicznego. Przypomniała, że do partnerstwa na rzecz realizacji celów SDG przystąpiło ponad 70 podmiotów. "Dziś gotowość wyrażają kolejne" - zaznaczyła.

Emilewicz podkreśliła, że na forum ONZ w lipcu przedstawi kilka pomysłów, które "mogą być atrakcyjną propozycją dla innych". Chodzi m.in o Konstytucję Biznesu, która, jak przekonywała, wpływa na poprawę warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

"Będę też chciała pokazać (...) przemodelowanie prawa zamówień publicznych, które pozwoli w inkluzywnym stopniu uczestniczyć w rozwoju PKB wszystkim podmiotom aktywnym gospodarczo na naszym rynku. Nie tylko tym dużym, ale także tym małym" - powiedziała. Przypomniała, że w ubiegłym roku 8 proc. PKB było wypracowane w zamówieniach publicznych. "A średnia konkurencyjność postępowań to było 2,38. Tzn, że mamy dużo postępowań w Polsce, w których jest tylko jeden oferent, bardzo często duży podmiot" - wyjaśniła. Zaznaczyła, że jednym z celów Agendy 2030 jest włączenie małych i średnich firm w procesy transformacyjne. "Naszym zadaniem jest więc większe otwarcie tej puli dla MŚP" - podkreśliła.

Jak mówiła szefowa MPiT, zamówienia publiczne to "dzisiaj największy zasób kapitału, jaki może być do dyspozycji sektora prywatnego". Emilewicz chce o tym mówić na forum ONZ, bo "jest to obszar bardzo bliski wielu krajom, które się dzisiaj rozpędzają. A na które ONZ zwraca szczególną uwagę i inwestuje w tych krajach".

Szefowa MPiT ma też odnieść się do kwestii dbałości o jakość środowiska. "W tym obszarze z całą pewnością będę chciała pokazać to, jak Polska stara się walczyć o czyste powietrze. Jest to problem globalny, który w Agendzie może zwrócić szczególną uwagę" - powiedziała. Przypomniała, że na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast 33 to miasta polskie. "My dzisiaj za sprawą polityk publicznych i zmian legislacyjnych staramy się zmierzyć z tym problemem" - powiedziała. Dodała, że zaprezentuje też nowoczesne rozwiązania dotyczące produkcji żywności, które są jednocześnie przyjazne środowisku.