Znamy już pytania referendalne dotyczące Konstytucji. Jest ich 15

12.06.2018, 15:23; Aktualizacja: 12.06.2018, 17:11
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju padły propozycje pytań referendalnych.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (51)

  • wredna miernota(2018-06-12 16:02) Zgłoś naruszenie 518

    Przeczytałem. Ręce opadły. Nawet nie chce mi się żartować z poszczególnych pytań. Konstytucyjne "zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego"? Co? Uchwalimy ustawę, że żyto ma obowiązek rosnąć obficie na polu - pod karą ścięcia?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wyborca(2018-06-12 15:47) Zgłoś naruszenie 473

    To wszystko już istnieje tylko trzeba przestrzegać a nie łamać??????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ehh(2018-06-12 16:03) Zgłoś naruszenie 403

    Boze socjalizm wpisywać do konstytucji....

    Odpowiedz
  • k(2018-06-12 16:07) Zgłoś naruszenie 372

    Proszę o dodanie pytania nr 16 Czy jesteś za wprowadzeniem konstytucyjnej zasady zakazującej wszelkim organom władzy głoszenia niedorzeczności oraz wprowadzenia odpowiedzialności za ich głoszenie w postaci utraty stołka :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mecenas(2018-06-12 15:52) Zgłoś naruszenie 373

    większość tych pytań to bzdura..., niestety DUDA wpisał się w post PRLowskie bagno jakie mamy po 1989 r.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-06-12 16:35) Zgłoś naruszenie 3128

    Czy jesteś za POwieszeniem TrybunalskichPrzestepców POlitycznych za stwierdzenie że wstecznie dzialająca Ustawa POmostowa na niekorzysć zatrudnionych w szkodliwych i nieb war pracy w soboty i świeta oraz nadgodziny bez dni zamiennie wolnych -odbierajaca prawo do Emerytur ---jest zgodna z Konstytucją RP.. .13 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • prawnik(2018-06-12 15:56) Zgłoś naruszenie 313

    Pytania sugerujące w referendum?! To pytania nawet nie są zgodne z kanonami zadawania pytań do rozstrzygnięcia...

    Odpowiedz
  • Bry(2018-06-12 17:32) Zgłoś naruszenie 262

    Zabrakło pytań o: zakaz aborcji, obowiązywanie konkordatu, religię w szkołach, realny a nie fikcyjny rozdział państwa od kościoła.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Suweren(2018-06-12 18:30) Zgłoś naruszenie 261

    Proponuję pytanie: "Czy jest pan za tym, aby wódka nie szkodziła, a kobiety były piękne?"

    Odpowiedz
  • Kamil(2018-06-12 16:47) Zgłoś naruszenie 242

    Podobno konstytucja ma tyle wad ustrojowych a o kwestie ustrojowe jedno pytanie na 15.... Żal.

    Odpowiedz
  • Robotnik(2018-06-12 16:38) Zgłoś naruszenie 181

    Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?--nie jestem -wiek emerytalny Kobiet I Mężczyzn powinien być jak na Słowacji jednakowy (62 lat zycia) i powinien być staż pracy po 45 latach na emerytre bez wzgledu na wiek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gran(2018-06-12 17:12) Zgłoś naruszenie 161

    Brakuje pytania o kolor butów głowy państwa.

    Odpowiedz
  • Kaka(2018-06-12 17:24) Zgłoś naruszenie 131

    Ja tu się spodziewałem faktycznie pytań ustrojowych a poddanie pod głosowanie sporu o to, czy państwo powinno być bardziej socjalne. Na dodatek połowa to badziew, który nie będzie miał przełożenia na realne sprawy.

    Odpowiedz
  • MSc, MA(2018-06-12 19:13) Zgłoś naruszenie 131

    To nie referendum, a sonda polityczna, badająca nastroje społeczne, i mająca pomóc PiSowi wygrać kolejne wybory. Jaki wiek emerytalny w konstytucji? Co to za wierutne bzdury?

    Odpowiedz
  • Poziom ...(2018-06-12 20:55) Zgłoś naruszenie 111

    .... wypracowania czwartej-piątej klasy szkoły podstawowej ! Wstyd w tej farsie brać udział.

    Odpowiedz
  • EWA(2018-06-12 19:34) Zgłoś naruszenie 51

    Znalazłam art.125 Konstytucji: ..."3. Jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący. " No, to teraz trzeba poważnie się zastanowić, czy iść na referendum, żeby potem nie płakać. Pewnie zadane tendencyjne pytania mają zwiększyć frekwencję - tylko czyją?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ukulele(2018-06-13 07:33) Zgłoś naruszenie 51

    Te pytania to jakiś żart! I tworzył je niby Prezydent- doktor prawa?? Żenada po prostu, pytania tak ogólnikowe i nie zawierające nic w sobie że aż porażają. Szkoda że Prezydent nie zdecydował się przy okazji zapytać o zmiany aborcyjne. Pewnie mocno by się zdziwił, bo jestem pewna że polacy nie zagłosowaliby za żadnym zaostrzeniem tego prawa. Ale to tchórz i namiastka prezydenta więc czego oczekiwać...

    Odpowiedz
  • EWA(2018-06-12 18:12) Zgłoś naruszenie 41

    Kto wie, w jakich okolicznościach wyniki referendum będą ważne? Żeby nie wyszło tak, że zdrowo myślący ludzie nie wezmą udziału w referendum, natomiast pójdą, powiedzmy, inni , którzy oddadzą większość głosów i będziemy ugotowani.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotr(2018-06-14 06:40) Zgłoś naruszenie 31

    A ja myślałem że referendum w wydaniu Bronisława Komorowskiego to było dno dna.. No nic pomyliłem się...

    Odpowiedz
  • Zawiedzione Emerytki(2018-06-13 07:44) Zgłoś naruszenie 31

    A może jeszcze pytanie czy jesteś za dyskryminacją emerytek urodzonych w 1953 r ??? Prawa nabyte miały emerytki urodzone w 1953 r a PIS wprowadzając ustawę emerytalną w 2017 r powrót do wieku 60/65 nie naprawił błędu legislacyjnego art.25 ust.1b ustawy emerytalnej i dyskryminuje najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat a emerytkom ur. w 1953 w dniu ukończenia sześćdziesiątego roku życia zawieszono wyższe powszechne emerytury bo prawo zadziałało wstecz do 2008 r. Emerytura dla kobiet53 nie była przywilejem takie było prawo również dla wcześniej urodzonych, a emerytki 53 nie mogły się wyzbyć, wycofać, czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze w państwie prawa emerytury. Wszyscy prawnicy od lewa do prawa oraz posłowie i Pan Prezydent twierdzą że w Polsce prawo nie może działać wstecz A CO NA TO SĘDZIOWIE TK W SPRAWIE P 20/16 ???

    Odpowiedz