Opozycja demokratyczna w Wenezueli, przetrzymywany przez władze swego kraju erytrejski dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic znaleźli się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Sacharowa europarlamentu.

Decyzje w tej sprawie podjęła we wtorek wieczorem komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Opozycja demokratyczna w Wenezueli jest wspólnym kandydatem Grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

W uzasadnieniu wniosku o przyznanie wyróżnienia wskazano, że łamanie praworządności i porządku konstytucyjnego to brutalna rzeczywistość wenezuelskiego reżimu opierającego się na represjach oraz systematycznej i instytucjonalnej przemocy.

Od początku roku w Wenezueli zamordowano 130 działaczy, a ponad 500 arbitralnie uwięziono. Europosłowie zwracają uwagę, że codziennie dochodzi tam do naruszeń praw człowieka, a cały kraj znajduje się w kryzysowej sytuacji humanitarnej. "Przyznanie Nagrody im. Sacharowa opozycji demokratycznej i wszystkim więźniom politycznym w Wenezueli zdecydowanie będzie służyć sprawie wolności sumienia, praw człowieka, demokracji i praworządności" - czytamy w uzasadnieniu.

Innym z kandydatów, który znalazł się na krótkiej liście, jest erytrejski dziennikarz Dawit Isaak. Stał się on międzynarodowym symbolem walki o wolność prasy w kraju, w którym sytuacja praw człowieka należy do najgorszych na świecie.

W 2001 roku policja zatrzymała Isaaka w jego domu w Erytrei. Według rządu tego kraju został aresztowany za zagrażanie bezpieczeństwu państwa i uznany za zdrajcę, jednak według innych źródeł uwięziono go z powodu opublikowania artykułu o potrzebie reformy demokratycznej w Erytrei. Amnesty International uznaje go za więźnia sumienia.

Isaak jest przetrzymywany bez procesu od ponad 15 lat. Przez ten czas nie pozwolono mu na kontakt z prawnikiem ani rodziną. Ostatnie informacje o nim pochodzą z 2005 r. Władze erytrejskie odmawiają podania jasnych informacji o jego stanie zdrowia lub miejscu pobytu. Jak podaje PE, 20 czerwca 2016 roku erytrejski minister spraw zagranicznych Osman Saleh dał jednak do zrozumienia, że Isaak i inni więźniowie polityczni żyją, mówiąc, że ich proces odbędzie się, "gdy rząd tak zadecyduje".

Trzecim finalistą jest Aura Lolita Chavez Ixcaquic zgłoszona przez Grupę Zielonych w PE. Jest obrończynią praw człowieka należącą do grupy etnicznej Maja Kicze; mieszka w Santa Cruz del Quiche w Gwatemali. Przewodzi Radzie Społeczności Kicze na rzecz Obrony Życia, Natury, Matki Ziemi i Terytorium (CPK) – organizacji skupiającej 87 miejscowych społeczności, które działają na rzecz ochrony swoich ziem i zasobów.

Kandydatka występuje przeciw eksploatacji ziemi związanej z wielkimi projektami górniczymi i hydroelektrycznymi. Jak informuje PE, członkowie CPK doświadczają gróźb, zniesławiania i przemocy. 12 czerwca 2012 r. jedną z osób należących do tej organizacji zamordowano.

Nagroda Sacharowa przyznawana jest od 1988 roku za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. W ubiegłym roku otrzymały ją jazydki Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar, które uciekły z niewoli Państwa Islamskiego.

Tegorocznego laureata ogłosi 26 października Konferencja Przewodniczących PE. Wręczenie nagrody odbędzie się 13 grudnia. (PAP)