„Czarnobylski Szlak odbędzie się w tym roku i przejdzie od kina Oktiabr do Kaplicy Czarnobylskiej” – poinformował w piątek lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji (BChD) Pawał Siewiaryniec, cytowany przez „Biełorusskije Nowosti”.

Akcja opozycji stała pod znakiem zapytania w związku z tym, że początkowo władze nie wydały zgody na jej przeprowadzenie w proponowanych przez organizatorów godzinach wieczornych i wyznaczyły jej rozpoczęcie na godzinę 14. Po protestach opozycjonistów ostatecznie zmieniono godzinę na 18. Trasa marszu przebiega poza ścisłym centrum miasta.

Czarnobylski Szlak to tradycyjnie organizowany przez białoruską opozycję marsz w rocznicę katastrofy. W tym roku organizuje go grupa partii opozycyjnych – BChD, Białoruski Front Narodowy (BNF), Ruch O Wolność, Zieloni, Ruch Mów Prawdę i Zjednoczona Partia Obywatelska (ZPO).

Miński Miejski Komitet Wykonawczy zgodził się również na demonstrację innej partii opozycyjnej - Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej – Białoruskiego Frontu Narodowego (KChP – BNF) na Skwerze Kijowskim. „Przez wiele lat zwracaliśmy się do władz o zgodę na przeprowadzenie takiej akcji, ale odmawiano nam. Ten rok najwyraźniej jest jakiś szczególny, bo nieoczekiwanie dostaliśmy zgodę” – mówił „Biełorusskim Nowostiom” Jury Bieleńki, p.o. przewodniczącego partii. Lider KChP-BNF Zianon Paźniak przebywa na emigracji. Podobną akcję chcieli zorganizować działacze Ruchu O Wolność w Baranowiczach, jednak tamtejsze władze nie wydały na nią zgody.

Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Po wybuchu reaktora elektrowni położonej w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej na terytoria białoruskie spadło ok. 70 proc. opadów radioaktywnych, a skażeniu uległo 23 proc. powierzchni kraju, głównie na południowym wschodzie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)