Przedstawienie projektu to pierwszy krok w negocjacjach. Rozmowy w sprawie budżetu muszą zakończyć się porozumieniem wszystkich państw członkowskich.

Budżet UE. Ile Unia zamierza dać Polsce i na co?

Ponad 123 mld euro ma trafić do Polski w ramach tzw. planów narodowych i regionalnych, które będą alokacjami konkretnych kwot dla państw UE ma politykę spójności, rolnictwo oraz inicjatywy dotyczące migracji i bezpieczeństwa.

Polska, jak wynika z zestawienia KE, ma największą kopertę. Na drugim miejscu znalazły się Francja (około 90 mld euro) i Hiszpania (około 88 mld euro).

W ramach obecnego budżetu UE na lata 2021–27 Polska otrzymała (na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną) około 107 mld euro.

Minister Szłapka: Projekt budżetu UE to dobry wstęp do negocjacji

Minister ds. europejskich Adam Szłapka ocenił w piątek 18 lipca, że przedstawiony przez Komisję Europejską projekt budżetu UE na lata 2028–2034 to „dobry wstęp do negocjacji”. Podkreślił, że priorytetem Polski będzie utrzymanie wysokich środków na rolnictwo i politykę spójności. - Polska będzie największym beneficjentem nowego budżetu, to ponad 123 mld euro (z 865 mld euro w ramach „kopert krajowych” – PAP) – powiedział Szłapka, który w piątek uczestniczy w posiedzeniu ministrów ds. europejskich.

Ocenił, że priorytety nowych ram finansowych - obronność, rolnictwo, polityka spójności, inwestycje i innowacje - są zgodne z polskim interesem. – Wstęp do dyskusji jest więc dobry. Myślę, że na początek (komisarzowi UE ds. budżetu) Piotrowi Serafinowi należą się podziękowania – dodał Szłapka.

Szłapka zapowiedział, że w czasie dwuletnich negocjacji w sprawie unijnego budżetu, zapoczątkowanych w środę przedstawieniem przez KE jego projektu, Polska będzie zwracać uwagę przede wszystkim na utrzymanie wysokich kwot dla biedniejszych regionów. – Jesteśmy z każdym rokiem coraz bogatsi i powinniśmy się z tego cieszyć. Ale dzięki twardej postawie cały czas pozostajemy głównym beneficjentem polityki spójności – zaznaczył minister.

Drugim celem budżetu UE będzie utrzymanie wysokich funduszy dla rolnictwa, co – jak podkreślił Szłapka – zapewni Europejczykom dostęp do żywności wysokiej jakości i w dobrej cenie. – Aby była dobrej jakości, muszą obowiązywać wyśrubowane normy na granicach zewnętrznych (UE - PAP). Dlatego nasi rolnicy, europejscy rolnicy, potrzebują odpowiedniego wsparcia – zaznaczył.

Budżet UE w nowym rozdaniu. Na czym chce się skoncentrować Unia?

Przedstawiony przez KE plan budżetu UE na lata 2028–34 opiewa na 2 bln euro. Nowy budżet zakłada skoncentrowanie polityk sektorowych w planach krajowych. Przewiduje także pięciokrotne zwiększenie wydatków na obronność. Suma 2 bln euro oznacza niemal podwojenie obecnego budżetu, opiewającego na sumę 1,2 bln euro.