W głosowaniu w PE 175 europosłów była za przyjęciem wniosku o wotum nieufności wobec KE, przeciwko opowiedziało się 360, a 18 się wstrzymało.

Wotum nieufności wobec KE. Patryk Jaki: Ten wniosek był potrzebny

Podczas konferencji prasowej po głosowaniu Patryk Jaki, poseł PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), powiedział, że wniosek był potrzebny, ponieważ pokazał, którzy europosłowie wspierają kierunek obrany przez KE Ursuli von der Leyen, zwłaszcza w zakresie polityki klimatycznej i migracyjnej. – Polacy zasługują na klarowność w tych najważniejszych sprawach – podkreślił.

– Chcieliśmy to zatrzymać, daliśmy im szansę, więc teraz Polacy muszą wyciągnąć z tego wnioski. Za każdym razem, gdy usłyszą, że politycy „koalicji 13 grudnia” są przeciwni (Europejskiemu) Zielonemu Ładowi – proszę bardzo, wyniki głosowania. Kiedy powiedzą, że są przeciwni nielegalnej migracji – proszę bardzo, wyniki głosowania – powiedział Jaki.

Przekonywał, że Zielony Ład oznacza dla przeciętnego Polaka wyższe ceny energii, żywności oraz kosztowne remonty domów narzucane przez unijne regulacje. – Polacy spodziewali się, że wraz z końcem kadencji obecnej Komisji to szaleństwo się zatrzyma – dodał.

Wotum nieufności wobec KE. Kto złożył wniosek?

Inicjatorem odrzuconego w czwartekwniosku o wotum nieufności była skrajnie prawicowa rumuńska partia Związek Jedności Rumunów (AUR), należąca – podobnie jak PiS – do frakcji EKR w europarlamencie. Wszyscy obecni na sali europosłowie PiS poparli wniosek, a wszyscy eurodeputowani KO go odrzucili. W głosowaniu 175 europosłów była za przyjęciem wniosku, przeciw opowiedziało się 360, a 18 się wstrzymało.(PAP)