Bardzo się cieszę, że powróciłam tutaj właśnie w tym momencie, kiedy Polska powraca do serca Europy, staje się jej liderem - powiedziała szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie. Dla Parlamentu Europejskiego, dla mnie i polityków mojej generacji miejsce Polski jest w centrum Europy - powiedziała w Senacie szefowa Parlamentu Europejskiego.

Roberta Metsola, która przebywa z wizytą w Polsce spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem; wcześniej odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szefowa PE o Polsce w sercu Europy

Szefowa PE podczas wspólnej konferencji podkreśliła z polskim premierem, wyraziła radość z faktu, że jest w Warszawie w momencie świętowania 20-lecia przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. "Bardzo się cieszę, że powróciłam tutaj właśnie w tym momencie, kiedy Polska powraca do serca Europy, staje się jej liderem" - zaznaczyła.

Dodała, że jej wizyty w państwach członkowskich UE mają na celu zwiększenie świadomości odnośnie tegorocznych wyborów do europarlamentu, szczególnie przekonywanie młodych ludzi do głosowania. "Wiemy, że po tych wyborach wszystko może się zmienić, ale wszystko jest też w naszych rękach" - dodała Metsola.

Odnosząc się do planowanych w UE zmian w kontekście polityki klimatycznej zaznaczyła, że muszą one brać pod uwagę również sektor rolny. Wyraziła nadzieję na znalezienie "odpowiedniego rozwiązania".

Szefowa PE o polskiej pomocy Ukrainie

Metsola wspominając o wojnie na Ukrainie podkreśliła, że kraje Europy muszą być zjednoczone w jednoznacznym potępianiu rosyjskiej agresji. "Wiemy, że możemy tego dokonać, wspierać Ukrainę, ale też i chronić nasze wewnętrzne rynki" - dodała.

Metsola podziękowała "za szczególnie ważną rolę, jaką odegrała Polska". "Po pierwsze za ostrzeżenia, które przez lata przekazywaliście nam na temat Rosji. Kiedy widzieliśmy hybrydowe ataki na nasze procesy demokratyczne Polska bardzo dobrze wiedziała, o co toczy się ta gra, a my powinniśmy byli słuchać" - przyznała.

Podziękowała także za poczucie odpowiedzialności, jakie Polska pokazała Europie i światu. "Zwłaszcza jeśli chodzi o wyjątkową solidarność w otwieraniu waszych domów i serc dla milionów Ukraińców zmuszonych do szukania schronienia" - zaznaczyła przewodnicząca PE.

"To czym Polska się wykazała, jeśli chodzi o pomoc Ukraińcom, jest czymś bez precedensu. Otworzyliście swoje serca i domy milionom ukraińskich uchodźców, którzy szukali tutaj schronienia. Drogi Donaldzie, bardzo się cieszę że tutaj jestem i że Polska powróciła do serca Europy" - zwróciła się do premiera.

Szefowa PE o potępieniu Rosji i wsparciu Ukrainy

Zapewniła, że Europa będzie nadal potępiać rosyjską agresję, nakładać paraliżujące sankcje na jej machinę wojenną, wzywać do wykorzystania aktywów rosyjskich do odbudowy Ukrainy, ścigać sprawców wojennych oraz wspierać Ukrainę w uzyskaniu statusu członka UE. "Będziemy nadal zapewniać polityczną, gospodarczą, wojskową, finansową, humanitarną, a także dyplomatyczną pomoc Ukrainie" - dodała i zastrzegła, że "możemy i musimy robić to w taki sposób, który nie zagraża krytycznym sektorom naszego jednolitego rynku

Szefowa PE o narodzie polskim

Metsola zwróciła uwagę, że "Polska to naród, w którym kobieta z Warszawy może zdobyć dwie nagrody Nobla, gdzie elektryk z Gdańska może przyczynić się do zburzenia żelaznej kurtyny, a ksiądz z Krakowa może zainspirować świat i stać się świętym".

Metsola zaznaczyła, że jej pokolenie patrzyło na Polskę z szacunkiem. "Na Solidarność jako ucieleśnienie moralnego przywództwa w walce z totalitaryzmem i odwagi w obliczu dziesięcioleci ucisku" - dodała.

"Nawet jako dziecko czułam nadzieję, pasję i intensywność z którą wierzyliście w swoje kultowe biało-czerwone logo, które tak często widziałam w gazetach i na ekranach telewizora" - powiedziała szefowa PE

Zaplanowane spotkania szefowej PE

W planach wizyty w Warszawie przewodniczącej PE jest również spotkanie się z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą–Błońską i wygłosi przemówienie rozpoczynające posiedzenie izby. Spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Metsola uda się także na spotkanie ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego oraz zainauguruje Centrum Multimedialne Europa Experience. W piątek odwiedzi Gdańsk.

Wizyta przewodniczącej PE w Polsce jest częścią jej podróży po wszystkich państwach członkowskich UE w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na czerwiec.