Chcielibyśmy być muzeum, w którym toczy się walka o lepszą Polskę, o lepsze rozumienie historii, ale także o lepszą przyszłość – powiedział w czwartek dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas uroczystego otwarcia gmachu na warszawskiej Cytadeli.

Dyrektor MHP podkreślił, że muzeum jest jedną z najważniejszych form przechowywania pamięci. Zacytował słowa Józefa Czapskiego, który zamordowanych w Katyniu nazwał „łańcuchem niewidzialnych”. „Te słowa odnoszą się nie tylko do zamordowanych, ale także wszystkich, którzy byli przed nami, tych którzy tworzyli Polskę, budowali ją, walczyli o jej niepodległość i wolność. Pamięć i realizacja przesłania tych ludzi to ważny obowiązek naszego muzeum” – podkreślił Kostro.

Dodał, że celem działań kierowanego przez niego muzeum jest nie tylko dbanie o dorobek przeszłości, ale także przyszłość. „Pamiętamy o haśle +przeszłość przyszłości+ na fasadzie Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum stworzonego przez Izabelę Czartoryską” – zaznaczył.

Jak dodał, „historia nie tylko nas łączy, ale czasem także dzieli”. „Chcielibyśmy, żeby to miejsce było przedmiotem naszej dumy, opowieści o wspaniałych dziejach, ale także miejscem dialogu, a czasami sporu. Chcielibyśmy ten spór prowadzić tak jak mówił święty Jan Paweł II w kazaniu w Gdyni w 1987 roku: +solidarność również wyzwala walkę, ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu, walka, która traktuje człowieka jako wroga+. Chcielibyśmy być muzeum, w którym toczy się walka o lepszą Polskę, o lepsze rozumienie historii, ale także o lepszą przyszłość” – powiedział Kostro.

Ocenił, że celem działań Muzeum Historii Polski musi być także dialog międzynarodowy, szczególnie z innymi narodami dawnej Rzeczypospolitej. Wyraził, żal, że dziś niemożliwa jest współpraca z Białorusią.

Mówiąc o inaugurującej działalność MHP wystawie „Wielkie i małe historie” Kostro podkreślił, że jej celem jest prezentowanie historii Polski przez pryzmat losów jej mieszkańców – zarówno tych wielkich jak i „pozornie małych losów ludzkich, często w trudnych czasach”. „Ta historia składa się na historię naszego narodu” – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Dziękując twórcom Muzeum Historii Polski zwrócił się do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w expose z 2006 r. zapowiedział budowę Muzeum Historii Polski oraz do ministrów kultury i dziedzictwa narodowego – Kazimierza Michała Ujazdowskiego i Małgorzaty Omilanowskiej – którzy wspierali rozwój MHP. Przypomniał także o wkładzie poległych 10 kwietnia 2010 r. – prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który dokonywał otwarcia pierwszych wystaw czasowych MHP w latach 2007-2009 oraz prezesa IPN, członka Rady MHP Janusza Kurtykę i wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, współtwórcę idei budowy muzeum Tomasza Mertę.(PAP)

Autor: Anna Kruszyńska, Michał Szukała

szuk/ akr/ par/