W najbliższych dwóch latach co trzecia osoba na świecie przeprowadzi się do innego miejsca; najbardziej pożądane lokalizacje znajdują się w pobliżu centrów miast – wynika z globalnego badania CBRE. Ograniczeniem mogą być m.in. wyższe ceny nieruchomości - dodano.

Z globalnego raportu firmy CBRE "The Global Live-Work-Shop Report 2022" wynika, że 33 proc. respondentów na świecie planuje zmienić miejsce zamieszkania w ciągu najbliższych dwóch lat. Zamiar przeprowadzki wzrósł na prawie wszystkich rynkach (najsłabsze wyniki odnotowano w Chinach i Japonii); najbardziej pożądane lokalizacje znajdują się w pobliżu centrów miast (49 proc.).

"To właśnie na takich obszarach chcą zamieszkać przedstawiciele pokolenia Z oraz Millenialsów – przedstawiciele tych pokoleń najczęściej deklarują plan przeprowadzki. Taką decyzję podejmie odpowiednio 48 proc.+zetek+ i 46 proc. Millenialsów" - przekazano w czwartkowej informacji prasowej z badania. Jak dodano, odpowiednio 53 proc. oraz 50 proc. przedstawicieli tych pokoleń chce mieszkać w pobliżu centrów miast.

Jak zauważa Agnieszka Mikulska z CBRE, wiele osób z pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1996 roku, nadal mieszka z rodziną lub w domach studenckich. "Ta grupa demograficzna będzie odgrywała znaczącą rolę w napędzaniu popytu na nowe mieszkania w najbliższych latach i wiele wskazuje na to, że dzięki nim na znaczeniu zyska najem. Ograniczenia finansowe, teraz wzmagane przez rosnące stopy procentowe i wciąż wyższe ceny nieruchomości, pozostają kluczowym wyzwaniem. Dlatego wynajem nieruchomości lub współdzielenie mieszkania będą najbardziej opłacalnym formatem dla młodszych osób, choć nadal preferowana jest własność" – przekazała Mikulska.

Eksperci firmy CBRE wskazują, że spośród osób, które wyraziły zamiar przeprowadzenia się w ciągu najbliższych dwóch lat, 62 proc. chce kupić mieszkanie, 28 proc. zamierza wynajmować, a 6 proc. zdecyduje się na wynajem mieszkania z innymi osobami. Wśród osób planujących zakup w ciągu najbliższych dwóch lat większość respondentów ma domy i chce się przenieść do lepszych nieruchomości.

"W przypadku pokolenia Z chęć zakupu pozostaje wysoka, ale możliwości nie zawsze na to pozwalają. Stąd osoby z tej kohorty wiekowej odpowiadają za mniej więcej połowę popytu na mieszkania współdzielone z innymi osobami. Warto dodać, że jedna trzecia tych respondentów mieszka obecnie z rodzicami, a kluczowym kryterium przy wyborcze lokalizacji jest lepsze otoczenie i bardziej atrakcyjne możliwości pracy" - wskazano.

W ocenie Mikulskiej, mimo globalnego osłabienia koniunktury, popyt na mieszkania będzie rósł w wielu częściach świata. "Ważne jest jednak zrozumienie potrzeb kupujących. Millennialsi pracujący hybrydowo i posiadający rodzinę liczą na lepszy standard mieszkania i życia. Dla nich liczy się nie tylko sam lokal, który jest kluczowy, ale też otoczenie nieruchomości, teren wokół. Natomiast młodsi chcą wygodnie mieszkać w pobliżu dzielnic biznesowych" – tłumaczy Mikulska.

CBRE Group, Inc. świadczy usługi m.in. w zakresie nieruchomości komercyjnych. Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/