Wskutek inflacji pogłębionej konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny podstawowych produktów żywnościowych wzrosły w październiku o 15,4 proc. w skali rocznej, a niektórych nawet o ponad 20 proc. - najwięcej od 1994 r. - wynika z indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych (IPC) opublikowanych przez „Vozpopuli” we wtorek. Produkty żywnościowe drożeją z miesiąca na miesiąc.

Z różnych rodzajów produktów żywnościowych najbardziej podrożały oleje (23,9 proc. więcej niż w październiku ub. roku), mleko, sery i jaja (21,9 proc.), rośliny strączkowe i warzywa (21,2 proc.), mięso (12,5 proc.), owoce (11,8 proc.) i ryby (11,6 proc.).

Biorąc pod uwagę poszczególne produkty, w październiku najbardziej podrożał w skali rocznej cukier - 42,8 proc., podczas gdy we wrześniu było to 13 proc. Mleko podrożało o 34,1 proc. Z każdym miesiącem zwiększa się liczba produktów żywnościowych, których ceny wzrosły o ponad 20 proc. w porównaniu z tym samy miesiącem 2021 r.

Wskaźnik inflacji spadł w październiku do 7,3 proc. (o 1,6 pkt. mniej niż we wrześniu) ze względu na ceny energii, podczas gdy ceny żywności i napojów pozostają na rekordowych poziomach.

Rosną ceny mebli i artykułów gospodarstwa domowego - 8 proc. w skali roku, restauracje i hotele są o 7,9 proc. droższe niż przed rokiem.

Zgodnie z poniedziałkowym raportem Caixabank Research, w 2023 r. inflacja pozostanie wysoka, na poziomie 4,5 proc.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)