W cieniu wyborów federalnych Amerykanie wybierali też władze stanowe oraz głosowali w referendach. W pięciu stanach decydowano o aborcji.

Gdy Amerykanie wybierają Kongres, głosowaniu na szczeblu federalnym tradycyjnie towarzyszą te na poziomie stanu i niżej. Choć w wyborach środka kadencji to rywalizacja o parlament i starcie demokratów z republikanami przyciąga największą uwagę mediów, sam elektorat nierzadko mocniej ekscytują sprawy z ich bliższego otoczenia. W tym roku na poziomie stanowym obywatele wyłaniali gubernatorów, 30 stanowych prokuratorów generalnych i 27 sekretarzy stanu. A do tego doszło mnóstwo wyborów na poziomie hrabstw czy miast. Poznamy m.in. burmistrzów Los Angeles, Charlotte czy Newark.
Jeśli chodzi o wyścigi o fotel gubernatora, największą uwagę przyciągają starcia na Florydzie i w Georgii. W pierwszym z tych stanów Partia Demokratyczna jest w rozsypce, zwycięstwa jest pewny republikanin Ron DeSantis, gubernator od 2019 r. 44-letni absolwent Harvardu jest obecnie głównym rywalem Donalda Trumpa w rywalizacji o partyjną nominację w wyborach prezydenckich w 2024 r., więc możliwy dobry wynik na Florydzie sprawiłby, że nabrałby mu wiatru w żagle. O konserwatywnym polityku z mocno antykomunistycznym rysem „Financial Times” pisał, że jest „jak Trump, tylko z tęgą głową i bez dramy”. Wyczuwając w opinii obserwatorów nadchodzącą rywalizację z DeSantisem, na niedawnym wiecu w Pensylwanii były prezydent nazwał go w swoim prześmiewczym stylu „Ronem Świętoszkowatym” (ang. Ron Desanctimonious).
Również w Georgii faworytem do utrzymania stanowiska gubernatora jest republikanin. To Brian Kemp, który dwa lata temu nie uległ presji Trumpa i nie zakwestionował wyniku wyborów prezydenckich w swoim stanie. W ramach odwetu w gubernatorskich prawyborach republikańskich były gospodarz Białego Domu poparł jego rywala. Nic jednak nie wskórał. Mimo ogólnokrajowej prawyborczej fali nominacji lojalistów Trumpa republikanie z Georgii postawili na Kempa i to on zmierzył się w wyborach ze Stacey Abrams, stanową legendą demokratów. Czarnoskóra polityk od lat skutecznie mobilizuje do głosowania środowiska afroamerykańskie, a jej zaangażowanie wydatnie przyczyniło się do zaskakującego sukcesu wyborczego Joego Bidena w Georgii dwa lata temu. Na tyle, że magazyn „Vogue” uznał ją za jedną z 12 kobiet, które najbardziej zmieniły świat w 2020 r.
W przypadku referendów najgłośniejsze dotyczyły w tym roku przepisów regulujących aborcję, o których decydowali wczoraj mieszkańcy pięciu stanów. W Kalifornii, Michigan i Vermoncie pytania dotyczyły poszerzenia prawa do terminacji ciąży na poziomie konstytucji stanowych. Po drugiej stronie jest Kentucky, gdzie postawiono odwrotne pytanie. Montana decydowała natomiast, czy można karać grzywną lub więzieniem osoby, które pomagają przy aborcji. Również w pięciu stanach pod głosowanie poddano reformę polityki narkotykowej. Największa szansa na zmianę była w stanie Maryland, który jest na drodze do legalizacji używania marihuany przez osoby starsze niż 21 lat. Sondaże wykazywały, że zgadzają się z tym blisko trzy czwarte stanowych wyborców i że stanowią oni większość w elektoracie każdej z głównych partii.
Ważne referenda miały też miejsce w Illinois i Tennessee. W pierwszym z tych stanów wyborcy odpowiadali na pytanie, „czy stan powinien dodatkowo konstytucyjnie chronić pracowników dążących do uzwiązkowienia”. Mieszkańcy Tennessee decydowali zaś o tym, czy zakazać pracodawcom wymagania od pracowników członkostwa w związku zawodowym. Amerykanie na kartach wyborczych podejmowali decyzje także w bardziej prozaicznych sprawach. W hrabstwie Cicero w stanie Illinois wyborcy zastanawiali się, czy działanie sklepów z alkoholem można przedłużyć o jedną godzinę, do godz.1 w nocy w tygodniu i godz. 2 w weekend. W hrabstwie Northlake w Illinois – czy na swoim podwórku można trzymać kurczaki i czy muzyka na żywo pod gołym niebem powinna być dozwolona po godzinie 21. ©℗