Według cytowanego przez gazetę oficjela, ma to być odpowiedź USA na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie Ukrainie czołgów. Urzędnik odmówił podania informacji na temat liczby maszyn i krajów ich pochodzenia, ale zapowiedział, że do transferu dojdzie niedługo. Nie podano również na czym konkretnie polega amerykańskie pośrednictwo.

Używane przez ukraińskie siły czołgi pochodzące z epoki Związku Sowieckiego, głównie T-72, są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego, w tym Polski.

Wcześniej Niemcy ogłosiły wyrażenie zgody na transfer 56 bojowych wozów piechoty BWP-1 z Czech. Sprzęt ma trafić na Ukrainę za kilka tygodni z uwagi na konieczność napraw.

Według znanego bloga Oryx zbierającego dane o fotograficznie potwierdzonych stratach wojennych, Ukraina straciła co najmniej 88 czołgów, zaś przejęła od Rosjan co najmniej 161 maszyn, choć nie wiadomo w jakim stanie.

Morawiecki o przekazaniu czołgów: To sprawy bardzo delikatne

O doniesienia "New York Times" został zapytany w sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier dopytany, czy strona amerykańska zwróciła się w tej sprawie już do Polski i czy Polska jest w stanie to zrobić, odpowiedział: "My oczywiście jesteśmy w bliskim kontakcie ze stroną amerykańską i przekazujemy bardzo różne rodzaje broni, broni przede wszystkim defensywnej. W kontekście naszej pomocy, pomocy wojskowej, pomocy w obronie ich domów, ich terytoriów, jesteśmy bardzo, bardzo aktywni".

"Co do szczegółów tej pomocy to jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z naszymi partnerami amerykańskimi, ale ponieważ są to sprawy bardzo delikatne, związane z pomocą wojskową, to szczegółów nie będę ujawniał".

Pentagon ogłosił kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy

Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, na który złożą się m.in. bezzałogowce, rakiety sterowane laserem i pojazdy Humvee. Wartość sprzętu ma wynieść 300 mln dolarów.

"Ta decyzja podkreśla niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wsparcia jej heroicznych wysiłków by odeprzeć wojnę rozpoczętą z wyboru Rosji" - stwierdził w oświadczeniu rzecznik resortu John Kirby.

W skład pakietu mają wejść kierowane laserowo systemy rakietowe, drony-kamikaze Switchblade, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe, pojazdy opancerzone Humvee, noktowizory i celowniki termowizyjne, karabiny maszynowe i usługi satelitarne.

Nowa transza oznacza, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji USA przekażą Ukrainie sprzęt o wartości co najmniej 1,6 mld dolarów. Przekazywanie ostatniego pakietu wartego 800 mln dolarów ruszyło w ubiegłym tygodniu. (PAP)