Od poniedziałku we Francji zacznie obowiązywać w miejscach publicznych paszport szczepionkowy, który zastąpi stosowany dotąd paszport sanitarny – poinformował w czwartek premier Jean Castex na konferencji prasowej. Zapowiedział stopniowe łagodzenie restrykcji od lutego.

Paszport szczepionkowy obowiązywał będzie wszystkie osoby powyżej 16 roku życia znajdujące się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali.

„Omikron to nie jest zwykła grypa, choć jest mniej niebezpieczny niż wariant Delta, jednak presja na szpitale pozostaje silna” – podkreślił premier Castex.

Dodał, że w regionach najwcześniej dotkniętych wariantem koronawirusa Omikron liczba zakażeń zaczyna nieznacznie spadać, jak np. w regionie stołecznym Ile-de-France.

Premier podkreślił, że osoby zaszczepione są 25 razy mniej narażone na hospitalizację z powodu koronawirusa niż osoby niezaszczepione, są też 4,5 razy mniej narażone na zakażenie.

93 proc. dorosłych we Francji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 91 proc. jest w pełni zaszczepionych, natomiast 62 proc. dorosłych otrzymało już dawkę przypominającą.

Za 97,8 proc. zakażeń we Francji odpowiada wariant Omikron, a za 2,2 proc. Delta – poinformował premier.

Castex wskazał, że szkoły we Francji pozostają otwarte, a zaledwie 3,2 proc. klas pozostaje zamkniętych w piątej fali pandemii, co dowodzi skuteczności strategii masowego testowania.

W minionym tygodniu przetestowanych na obecność koronawirusa zostało 12 mln osób – wskazał premier. Zapowiedział, że od 2 lutego nie będzie już obowiązku noszenia masek na zewnątrz. Praca zdalna również nie będzie już obowiązkowa w firmach, gdzie jej wprowadzenie było możliwe.

Od 16 lutego premier zapowiedział ponowne otwarcie dyskotek oraz zezwolił na organizowanie koncertów. Przywrócona zostanie również konsumpcja na stojąco w barach oraz na stadionach.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/ fit/ tebe/