Wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Martin Klus poinformował w czwartek, że Polska jest gotowa przyjąć 200 chorych na Covid-19 Słowaków i umieścić ich na oddziałach intensywnej terapii. Pomoc zaoferowała także Austria, która wyśle na Słowację lekarzy wojskowych.

Klus dodał, że również Węgry są gotowe przyjść Słowacji z pomocą w związku ze skalą pandemii koronawirusa w tym kraju, ale nie sprecyzował, na czym miałoby polegać wsparcie tego państwa.

Ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną rząd Słowacji w środę zdecydował się na uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego zaoferowano Bratysławie pomoc Polski, Austrii i ewentualnie Węgier.

„Przyjaciół poznaje się w potrzebie, czego żywym dowodem jest nasza regionalna solidarność i współpraca europejska. Dziękujemy Wam, przyjaciele” – napisał Klus w mediach społecznościowych.

Sprecyzował, że w związku z bardzo dużym przeciążeniem szpitali przede wszystkim potrzebna jest pomoc medyków.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział, że jego resort został poinformowany, iż przyjazdem na Słowację zainteresowanych jest kilkudziesięciu lekarzy z Austrii.

Nad’ podkreślił, że na Słowacji nie brakuje lekarzy, ale potrzebne jest wsparcie ze strony specjalistów z oddziałów ratunkowych i specjalistycznych.

Ostatnie dane ministerstwa zdrowia wskazują, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba pacjentów z Covid-19 i osób, u których podejrzewa się występowanie tej choroby – 3886. Covid-19 zdiagnozowano u 3605 spośród tych osób. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 293 pacjentów. Kolejnych 328 oddycha przy pomocy respiratorów.