Wydarzenia 10 i 11 listopada miały zaważyć na następne dziesięciolecia. Od samego początku rocznice odzyskania niepodległości były obchodzone przez władze II Rzeczypospolitej.
Zanim ustanowiono oficjalne Święto Niepodległości, rocznicę 11 listopada obchodzono przede wszystkim w urzędach i armii. W Belwederze co roku wręczano ordery Virtuti Militari, odbywały się też msze za ojczyznę i parady wojskowe. 8 listopada 1926 r. prezes Rady Ministrów Józef Piłsudski wydał okólnik, który ustanawiał dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy.
Zobacz również
“W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę zrzucenia jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia.” - czytamy w dokumencie.
Dopiero dwa lata po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego Sejm RP ustanowił oficjalne, państwowe obchody Święta Niepodległości. Wówczas celebracja nabrała jeszcze większych rozmiarów. Miało ono charakter przede wszystkim militarny, szczególnie w Warszawie, gdzie co roku odbywała się uroczysta parada. Innym miastem, gdzie hucznie świętowano była Gdynia. Zachowała się dziennikarska relacja z obchodów 11 listopada w „mieście z morza i marzeń”:
"Ranek wczorajszy zastał Gdynię w odświętnej szacie. Na gmachach publicznych i i domach prywatnych powiewały chorągwie o o barwach narodowych, w śródmieściu fasady domów przybrane były kobiercami i zielenią. W oknach wystawowych przedsiębiorstw kupieckich i w oknach mieszkań widniały portrety najwyższych dostojników państwowych. Najczęściej spotykało się portrety Prezydenta Rzplitej w otoczeniu obydwóch Marszałków Polski - Twórcy Niepodległości Józefa Piłsudskiego i Jego spadkobiercy, Wodza Naczelnego Edwarda Śmigłego-Rydza. O godz. 7.30 odbyła się pobudka. Po odegraniu hejnału z gmachu KKO m. Gdyni, przez ulice przeszły orkiestry, budząc mieszkańców Gdyni dźwiękami marszów. Właściwa uroczystość Święta Niepodległości odbyła się w nowej Hali Targowej, olbrzymim obiekcie, symbolizującym obchód święta 11 listopada w grodzie nadbałtyckim. W dniu Święta Niepodległości bowiem Gdynia zyskała piękną, wspaniałą i pożyteczną placówkę, widomy wyraz pracy, która stała się znamieniem dzisiejszych czasów.” - pisała w 1937 roku “Gazeta Gdańska”.
1 Formacje konne w II RP stanowiły podstawę armii. Nie mogło ich zabraknąć podczas obchodów 11 listopada.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 Obchody Święta Niepodleglości II RP
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 Na obchodach nie mogło zabraknąć marszałka Piłsudskiego.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 Już przed II wojną światową istniały iluminiacje budynków na ważne okazje państwowe. Na zdjęciu Belweder oświetlony na 11 listopada.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 Największe obchody miały miejsce w Warszawie.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 Defilady były okazją do prezentacji najnowszego polskiego sprzętu.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 Obchody miały głównie militarny i urzędowy charakter.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 Wojsko organizowało 11 listopada defilady w każdym większym mieście.
NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama