Do drugiej tury wyborów prezydenckich dochodzi, gdy w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. + 1 głosów. Jak na razie, w historii III Rzeczpospolitej, osiągnąć zwycięstwo w I turze udało się jednemu kandydatowi — Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w roku 2000 r. Wówczas dotychczasowy urzędujący prezydent zdobył 53,9 proc. głosów. Drugi był Andrzej Olechowski, na którego głos oddało 17,3 proc. wyborców.
Kiedy druga tura w 2025?
Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu. W 2025 roku pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 18 maja, więc druga tura odbędzie się 1 czerwca.
Art. 292 Kodeksu wyborczego określa zasady dotyczące ponownego głosowania.
Wybory prezydenckie - zasady
Zgodnie z polską konstytucją prezydent Polski jest najwyższym przedstawicielem naszych władz i gwarantem ciągłości władzy państwowej. To on stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także czuwa nad przestrzeganiem przepisów i postanowień konstytucji.
Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co pięć lat. Jedna osoba może sprawować kadencję prezydenta dwa razy.
Prezydentem może zostać obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych. Kandydata zgłasza co najmniej 100 tys. obywateli.