Z rozporządzenia szefa MON (z dnia 27 marca 2025 r.) wynika, że zezwolenie na fotografowanie będzie niezbędne w przypadku: "obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej".

Jak dodano, nowe przepisy dotyczą też utrwalania wizerunku osób i ruchomości znajdujących się na wspomnianych obiektach.

Zezwolenie będzie wydawane na wniosek zainteresowanej osoby lub podmiotu. Dokument może być w formie papierowej lub w postaci elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Zakaz fotografowania. Pojawią się tablice informacyjne

Tablice ze znakiem zakazu fotografowania pojawią się "w miejscach widocznych" – zaznaczono w rozporządzeniu szefa MON.

  • na ogrodzeniach obiektów, przy bramach wjazdowych oraz wejściach (w odstępach nie większych niż 300 m, gdy zakaz dotyczy całego terenu, na którym znajdują się obiekty oraz ruchomości)
  • bezpośrednio na obiekcie (na elementach konstrukcyjnych, w szczególności od frontu budynku przy wejściu głównym)
  • na ruchomości.

Jak wygląda oznaczenie ws. zakazu fotografowania? "To biała tablica w kształcie kwadratu (o boku 60 cm), z czerwoną obwódką (o szerokości 3,35 cm), z umieszczonym na górze napisem ZAKAZ złożonym z liter w czarnym kolorze (o wysokości 7,45 cm) oraz z umieszczonym pod nim napisem FOTOGRAFOWANIA złożonym z liter w czarnym kolorze (o wysokości 3,35 cm)" – wynika z treści rozporządzenia.

Na środku znaku znajdują się trzy czarno-białe rysunki na białym tle, przedstawiające aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy. Przedmioty są w trzech okręgach z czerwoną obwódką, przekreślone czerwoną linią (po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu).

Na tablicy znajduje się komunikaty w czterech językach (angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz arabskim), złożone z liter w czarnym kolorze (o wysokości 2,24 cm).

ikona lupy />
Zakaz fotografowania [ZNAK] / INFOR

Złamanie zakazu fotografowania. Jakie mogą być kary?

Rozporządzenie ministra obrony narodowej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie 17 kwietnia 2025 r.

Służby w Polsce otrzymują podstawę prawną do ukarania osób, które nie przestrzegają wspomnianych zasad. Według art. 683a. Ustawy (z dnia 11 marca 2022 r.) o obronie Ojczyzny: "Kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu, o którym mowa w art. 616a, oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, albo wizerunek osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie, podlega karze aresztu albo grzywny".

[ZOBACZ] ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 27 marca 2025 r.