Dotychczasowy wymóg uzyskania zgody sądu na usunięcie treści terrorystycznych został zniesiony. Jak określił ustawodawca, ma to na celu przyspieszenie działań przeciwko dezinformacji i propagandzie terrorystycznej. Uchwalona regulacja jest odpowiedzią na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące zapobiegania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. W głosowaniu nad nowelizacją wzięło udział 429 posłów, z czego 231 opowiedziało się za, a 198 było przeciw. Żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

Nowe uprawnienia szefa ABW

Zgodnie z nowymi przepisami, do zadań Szefa ABW należy:

  • Wydawanie nakazów zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do tych treści.
  • Weryfikowanie nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE oraz stwierdzanie ewentualnych naruszeń w tym zakresie.
  • Przedłużanie okresu zachowania treści o charakterze terrorystycznym, które zostały usunięte lub do których dostęp został uniemożliwiony na skutek wydanego nakazu.
  • Wydawanie decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym oraz nadzór nad wdrażaniem przez nich środków szczególnych.
  • Nakładanie kar administracyjnych, które zasilą budżet państwa.

Podczas realizacji swoich zadań, funkcjonariusze ABW mają prawo wstępu do biura dostawcy usług hostingowych oraz wglądu w dokumenty. Jak przewiduje projekt nowelizacji:

„Art. 26c. 2. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przeprowadzając czynności, o których mowa w ust. 1, ma prawo: 1) wstępu na teren kontrolowanych obiektów wykorzystywanych do świadczenia usług hostingowych; 2) żądania od dostawcy usług hostingowych wyjaśnień i udostępnienia bądź wglądu w dokumentację techniczną i operacyjną wynikającą ze stosowania środków szczególnych.”