Wspólny rachunek bankowy może założyć każdy, nie tylko małżonkowie lub osoby ze sobą spokrewnione, choć w praktyce to właśnie małżonkowie najczęściej posiadają takie rachunki. Według przepisów współwłaścicielami mogą być osoby pełnoletnie, które rozliczają podatki w Polsce oraz nie są ubezwłasnowolnione.

Co po śmierci współwłaściciela konta? "Przepisy tego nie regulują"

Śmierć współposiadacza konta czasami może być przyczyną problemów związanych z możliwością wypłaty zgromadzonych na rachunku bankowym środków. – Przepisy prawa polskiego nie regulują tego, co dzieje się z rachunkiem wspólnym po śmierci współposiadacza konta – mówi Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP.

Najczęstszą praktyką jest, że konto przekształci w rachunek indywidualny i drugi współposiadacz będzie miał pełny dostęp do zgromadzonych środków. Jak tłumaczy wiceprezes ZBP, jakiś czas temu doświadczyła dokładnie takiej sytuacji, kiedy zmarł jej ojciec posiadający wspólne rachunki z matką.

– We wszystkich bankach, w których załatwiałyśmy formalności, umowa była skonstruowana w taki sposób, że po śmierci współposiadacza konta taki rachunek przekształca się w indywidualne konto na rzecz żyjącego współposiadacza. Innymi słowy moja mama stała się właścicielem wszystkich tych środków, które były zgromadzone na rachunku wspólnym – mówi Wachnicka.

Konieczne dokładne zapoznanie się z umową

Wiceprezes ZBP podkreśla, że zawsze warto dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić, jak jest skonstruowana. Czasami umowa zawiera zapisy powodującerozwiązanie konta bankowego po śmieci jednego z jego współwłaścicieli.

– W przypadku gdy umowa wspólnego rachunku bankowego ulega rozwiązaniu, zgromadzone środki są transferowane na rachunek techniczny (czyli w uproszczeniu rodzaj rachunku służącego do rozliczeń wewnątrzbankowych – do którego posiadacz nie ma dostępu) – tłumaczy Wachnicka.

Zgodnie z przepisami prawa spadkowego w przypadku gdy jest to rachunek wspólny małżonków, przyjmuje się współwłasność w równych częściach, co oznacza, żeśrodki są w połowie przekazywane do dyspozycji żyjącego małżonka. Pozostała część jest blokowana na rzecz spadkobierców.

Jak uniknąć likwidacji konta?

Choć przeważnie konto bankowe po śmierci współwłaściciela jest przekształcane w rachunek indywidualny na rzecz żyjącego współposiadacza, zawsze warto dokładnie zapoznać się z umową lub dopytać bank, aby uniknąć problematycznych sytuacji. – Prawo nie reguluje tej kwestii, co przesądza o dopuszczalności każdej z ww. praktyk – mówi Agnieszka Wachnicka.