W środę Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przewiduje przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r., maksymalnie o 6 miesięcy. Teraz sprawa trafi do Senatu.
Za nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych głosowało 442 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymała się jedna osoba – Konrad Berkowicz z Konfederacja.
Ważność orzeczeń
30 września 2024 r. wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią covid. Szacuje się, że chodzi o około 400 tys. osób.
Co zrobić, aby ważność orzeczenia nie wygasła?
Nowelizacja umożliwi zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.
Analogiczne rozwiązanie dotyczy złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, potrzebnej do ubiegania się o świadczenie wspierające.
Dłuższy termin na złożenie wniosku
Nowela wydłuża termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące. Osoby poniżej 16. roku życia, ubiegające się o wydanie orzeczenia, mają teraz na to 3 miesiące.
Kiedy najlepiej złożyć wniosek?
Autorzy projektu wskazują, że wprowadzenie dłuższego terminu umożliwi płynne rozpatrywanie wniosków przez zespoły orzecznicze. Jest to szczególnie istotne w związku z przewidywaną kumulacją wniosków we wrześniu 2024 r., gdy kończy się ważność wielu orzeczeń.
Nowela wprowadza przepis przejściowy, który określa, że do spraw wszczętych, ale niezakończonych, dotyczących postępowań o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, będą stosowane przepisy omawianej nowelizacji ustawy o rehabilitacji.
Przepis ten obejmuje postępowania rozpoczęte przed dniem wejścia w życie projektu ustawy.
Umożliwi to zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej zgodnie z nowymi zasadami przez osoby, które przed wejściem w życie projektu ustawy rozpoczęły procedurę orzeczniczą.
Karty parkingowe ważne do 31 marca 2025 r.
Nowela wydłuża również ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 r. (przez 6 miesięcy, licząc od dnia upływu ważności orzeczeń, czyli od 31 marca 2025 r.).