22 maja 2024 roku w Warszawie, w obecności Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na dostarczenie systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara", który ma zrewolucjonizować zdolności rozpoznawcze Polski w przestrzeni powietrznej.

„Dzień zaczynamy od uroczystego podpisania umowy na zakup aerostatów w programie Barbara. To systemy radiolokacyjne, które zmienią pozycję bezpieczeństwa Polski, podniosą ją na wyższy poziom. Rozpoznanie, radiolokacja, wszelkie działania związane z obrazowaniem, z namierzaniem celów. (...) Systemy radiolokacyjne są uzupełniane w Polsce. Na wyższy poziom podnoszona jest gotowość i zdolności w tym zakresie. To samoloty Saab, różnego rodzaju sprzęt, także polskiej produkcji. Umowa na ten najnowocześniejszy sprzęt - aerostaty Barbara, cztery zestawy wraz z całą logistyką, wszystkimi dodatkowymi elementami związanymi z ich funkcjonowaniem została dziś podpisana” - powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Kontrakt za prawie miliard dolarów

Aerostaty te, będące częścią systemu BARBARA, mają zdolność wykrywania szerokiej gamy obiektów, takich jak pociski rakietowe, samoloty, drony i jednostki nawodne, na odległość ponad 300 km. System ten będzie stacjonował na posterunkach wzdłuż wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski, co stanowi strategiczne wzmocnienie zdolności obronnych kraju.

"Wartość umowy wynosi 960 mln dolarów, co pokazuje, jak nowoczesny i ważny to jest sprzęt. Polska będzie drugim państwem na świecie, które będzie korzystać z tego rodzaju systemu" - podkreślił Wiceprezes Rady Ministrów.

Aerostaty rozpoznawcze w systemie BARBARA są także uzupełnieniem istniejących elementów obrony, takich jak System Obrony Powietrznej i Brzegowy System Obserwacji. Ich działanie na różnych wysokościach, jak pokazała wojna na Ukrainie, jest kluczowe dla wielowarstwowego systemu rozpoznania, który obejmuje zarówno działania powietrzne, jak i nawodne.

"Jesteśmy gotowi. Umowa jest już podpisana. Czekamy teraz na dostawy sprzętu" - zaznaczył szef MON, podkreślając znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa Polski.

Aerostaty "Barbara" to nie tylko narzędzia militarnego rozpoznania, ale także symbol nowoczesności i zaawansowanej technologii w służbie obronności kraju. Współpraca międzynarodowa i wsparcie Stanów Zjednoczonych w realizacji tego projektu potwierdzają mocne sojusznicze więzi Polski z NATO i jego kluczowymi członkami.

Areostaty BARBARA

Aerostaty "te" stanowią kluczowy element wzmocnienia systemu obronnego Polski, dzięki zaawansowanym zdolnościom radiolokacyjnym. Te zaawansowane technologicznie balony są wyposażone w sprzęt umożliwiający wykrywanie i śledzenie szerokiej gamy obiektów latających, takich jak pociski rakietowe, samoloty i drony, na dystansie przekraczającym 300 km. System "Barbara" nie tylko zwiększa bezpieczeństwo granic kraju poprzez monitorowanie przestrzeni powietrznej, ale również integruje się z istniejącymi narzędziami obronnymi, co pozwala na skuteczniejszą ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Umiejscowienie tych aerostatów wzdłuż wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski ma wspomóc zabezpieczenie granicy.