Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia będzie mogło liczyć na pomoc państwa; jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam tutaj kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu - powiedział premier Donald Tusk.

Rząd przyjmuje projekt ustawy 'Aktywny rodzic' wspierający rodziców

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic". To tak zwane babciowe.

"Każde dziecko w Polsce, każde, bez wyjątku dziecko w Polsce do 35. miesiąca - a więc do tego czasu, kiedy będzie mogło iść do przedszkola - będzie mogło liczyć na pomoc państwa" - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po obradach rządu.

Wskazał, że główną ideą była "pomoc wszystkim, którzy chcą też sobie, swojej rodzinie, swojemu dziecku, ale też Polsce pomóc".

Wprowadzenie 'babciowego' i finansowe wsparcie państwa dla żłobków

Mówił, że jeśli rodzic zdecyduje się po 18 tygodniach wrócić do pracy, to może pójść do pracy, a państwo pomoże temu rodzicowi. Tłumaczył, że to jest 1500 zł tzw. babciowego, aby mógł wykorzystać te pieniądze na opiekę nad dzieckiem.

Tusk wskazał, że rodzice będą mogli także uzyskać wsparcie od państwa na żłobki - do 1500 zł, w zależności od tego, ile w danej miejscowości będzie kosztował żłobek. "To jako efekt uboczny, ale bardzo ważny, spowoduje także rozwinięcie sieci żłobków" - wyjaśnił.

Premier podkreślił, że resort rodziny zadbał o to, by projekt nie był skomplikowany. "Żeby ludzie naprawdę nie mieli żadnego problemu, żeby zrozumieć, kto, kiedy, w jaki sposób te świadczenia może uzyskać" - dodał.

"Liczymy na to, że to trochę zwiększy dzietność" - powiedział. Zaznaczył jednak, że trzeba być ostrożnym z optymistycznymi założeniami. Wskazał, że po doświadczeniach z 500 plus i 800 plus widać, że pieniądze nie zawsze się przekładają na zwiększenie dzietności.

Od kiedy babciowe?

Wskazał, że jest to odpowiedź na wyzwanie pojawiające się w ostatnich latach, że "ludzie nie chcą mieć dzieci, bo się boją, że nie będą mieli z kim zostawić tego dziecka, albo nie będą mieli pieniędzy na taką opiekę, że nie ma dostępu właśnie do żłobka" - powiedział Tusk.

"Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam tutaj kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu" - powiedział premier.

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic" ma być częścią systemowej strategii wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych i rodzicielskich.

Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Regulacja uchyla ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Większe wsparcie dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami

Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że większe wsparcie z programu otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. W przypadku dzieci, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji – świadczenie wyniesie 1900 zł miesięcznie, zamiast 1500 zł.

Wskazała, że program obejmie zarówno tychrodziców, którzy po wejściu w życie ustawy zdecydują się wrócić do aktywności zawodowej, jak i rodziców dzieci, którzy już podjęli pracę.

Zdaniem wiceministry Gajewskiej w programie "Aktywny rodzic" został uproszczony cały system świadczeń dla rodziców małych dzieci tak, by był dostępny, zrozumiały i intuicyjny.

500 zł dla rodziców pozostających z dziećmi

"W przypadku +aktywnych rodziców w pracy+ będziemy wypłacać na konto rodziców 1500 zł. Druga część to +aktywnie w żłobku+, do 1500 zł – świadczenie kierowane będzie do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Nie zapominamy też, że wielu rodziców nie decyduje się na aktywność zawodową. Uwzględniamy w naszym systemie osoby, które chcą pozostać w domu i każde dziecko otrzyma w takim przypadku 500 zł" – podsumowała Gajewska.

Wzrost dostępności opieki żłobkowej

Rząd zakłada, że dzięki nowym przepisom spadnie liczba gmin, gdzie nie ma żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech (obecnie to 1056 gmin) i o ok. 10 proc. wzrośnie poziom dostępności do opieki żłobkowej.

Według rządowych wyliczeń roczny koszt zaproponowanych rozwiązań wyniesie 8,9 mld zł.(