Do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłoszenia na prokuratora krajowego złożyli: Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska, Jacek Skała oraz Ewa Wrzosek. O godzinie 10:00 ruszą wysłuchania kandydatów. Transmisja z rozmów kwalifikacyjnych jest dostępna online.
Rozmowy zostaną przeprowadzone przez specjalnie powołany zespół pod przewodnictwem Marii Ejchart, wiceministry sprawiedliwości.
Rozmowy kwalifikacyjne
"Każdy z kandydatów będzie miał około 15 minut na skrótową prezentację swojego doświadczenia zawodowego oraz najważniejszych założeń koncepcji funkcjonowania prokuratury działającej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2023 r. poz. 1360, z późń. zm.) w aspekcie szerzenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania. Po prezentacji przewidziano czas na pytania członków Zespołu. Na wysłuchanie każdego z kandydatów przewidziano około godziny" - podano.
Jak wskazano w komunikacie resortu, po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych zespół odbędzie naradę, by wyłonić kandydata na prokuratora krajowego o najwyższych kwalifikacjach.
Kandydaci na prokuratora krajowego
Do konkursu na prokuratora krajowego zakwalifikowali się:
- Dariusz Korneluk, zastępca prokuratora krajowego, prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowany do Prokuratury Krajowej;
- Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej;
- Agnieszka Leszczyńska, prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim, prokurator Prokuratury Regionalnej w Szczecinie;
- Jacek Skała, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej;
- Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa – Mokotów.
Zespół do wyłonienia kandydata na prokuratora krajowego
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał następujących członków zespołu do wyłonienia prokuratora krajowego:
- dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego: prof. dr hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka;
- dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym: prokurator dr Małgorzatę Szeroczyńską i prokuratora Seweryna Borka;
- dwie osoby o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa: prof. dr hab. Ewę Gruzę i prok. w st. spocz. Stanisława Iwanickiego.
Jak wskazano, zgodnie z postanowieniami Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości rozmowy będą miały charakter jawny i będą transmitowane online.