Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: “Dla mnie sporu kompetencyjnego nie ma, dla mnie nie ma tych wątpliwości; organy prokuratury działają. Prokuratura Krajowa działa pod wodzą prokuratora pełniącego obowiązki prokuratora krajowego Jacka Bilewicza”.

Bodnar: Obsadzenie przez Ziobrę PK “nie wywołało skutków prawnych”

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Resort sprawiedliwości poinformował, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został prok. Jacek Bilewicz.

W środę Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym, gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe.

Dla Ministerstwa Sprawiedliwości wszystko jest jasne

Rudzińska-Bluszcz zapytana o to, czy spór o to, kto rządzi w Prokuraturze Krajowej będzie się pogłębiał, odpowiedziała: "w naszej opinii sporu nie ma". "Prokurator Bilewicz został właściwie powołany na stanowisko pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego i teraz wykonuje swoje zadania zgodnie z art. 2 ustawy o Prokuraturze" - podkreśliła wiceminister.

Jak zaznaczyła, dziś z "tweeta" dowiedzieli się o skierowaniu prokuratora Bilewicza do Biura Prezydialnego. "Zarówno Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości, jak i pełniący obowiązki prokurator Bilewicz stawią się w Prokuraturze Krajowej żeby wypełniać swoje obowiązki" - mówiła. Dopytywana, czy decyzja Dariusza Barskiego jest jej zdaniem nieskuteczna, odpowiedziała, że tak uważa.

Bilewicz na dwa miesiące za Barskiego

Rudzińska-Bluszcz podkreśliła, że na czele Prokuratury zgodnie z art. 1 ustawy o prokuraturze stoi Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości. "Pan prokurator Bilewicz będzie pełnił swoje obowiązki, został powołany przez pana premiera Donalda Tuska na wniosek Prokuratora Generalnego i będzie wypełniał swoje zadania w tym okresie dwumiesięcznym, w którym został powołany" - zaznaczyła wiceszefowa MS. Dodała, że fizyczne umiejscowienie prokuratora Jacka Bilewicza nie jest tak ważne, a ważne są jego zadania.

Pytana o możliwość, w której prokurator Barski oraz prokurator Bilewicz będą chcieli wykonywać te same obowiązki oraz o to, kto to ma rozstrzygnąć ten spór i jak długo może trwać okres dwuwładzy, odpowiedziała, że prezydent mówi o sporze kompetencyjnym. Dodała także, że prokurator Barski złożył skargę konstytucyjną. "Dla mnie sporu kompetencyjnego nie ma, dla mnie nie ma tych wątpliwości. Organy prokuratury działają. Prokuratura Krajowa działa pod wodzą prokuratora pełniącego obowiązki prokuratora krajowego Bilewicza" - podkreśliła.

TK i prezydent wyrażają zdanie odrębne w sprawie prokuratora krajowego

Minister Bodnar mówił w poniedziałek, że prokurator generalny, jako przełożony wszystkich prokuratorów, może powoływać osoby do pełnienia określonych obowiązków. Podkreślił, że obecnie pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz ma sprawować tę funkcję przez dwa miesiące, po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs".

Także w poniedziałek PK informowała, że Trybunał Konstytucyjny nakazał prokuratorowi generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego; wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego. Postanowienie wydano na kanwie skargi konstytucyjnej, jaką w TK złożył Barski. Tego samego dnia w tej samej sprawie prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.